BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerződések gumiabroncsokra

Miközben a leselejtezett gépjárművek hasznosítására alakított országos rendszerek indulása előtt továbbra is komoly akadályok tornyosulnak, megoldódni látszik a gumiabroncsokból keletkező hulladékok feldolgozása. Legalábbis a gyártó és importőr cégek közül mostanra mintegy 120 vállalkozás csatlakozott valamelyik koordináló szervezethez, s lényeges előrelépés történt a hasznosítás területén is. Magyarországon évente 45-48 ezer tonna új abroncs kerül forgalomba, a keletkező hulladék mennyisége pedig - figyelembe véve az abroncsok természetes kopását - 36-38 ezer tonna. A hasznosításra kötelezett gyártó és importőr cégeknek az idén az általuk kibocsátott abroncsmennyiség 75 százalékának megfelelő hulladék hasznosításáról, ezen belül 50 százalékos anyagában történő feldolgozásáról kell gondoskodni. Ennek teljesítése esetén a kötelezettek a gumiabroncsokra kivetett termékdíj fizetése alól is mentességet kapnak. A gumihulladék fogadására a megfelelő kapacitások rendelkezésre állnak, mivel az országhatárokon belül évi 15 ezer tonna leselejtezett abroncs energetikai (cementgyári) hasznosítására, 15 ezer tonna építőipari felhasználására, háromezer tonna gumi pirolízisére, valamint 14 ezer tonna abroncshulladék őrlésére, termékgyártására, illetve újrafutózására van lehetőség. Igaz, ellenőrizhetetlen, hogy a hivatalos kereskedelmi csatornák mellett mekkora az a használtabroncs-mennyiség, amely Nyugat-Európából nem ellenőrzött módon jut az országba, illetve ebből mennyit szállítanak tovább más államokba.

A szervezetek közül elsőként az Öko-Gum Kht. kezdte meg tevékenységét. A 2002 augusztusában megalakult, majd koordináló szervezetként 2003 decemberében nyilvántartásba vett Öko-Gum Kht.-hoz mostanra több mint 100 kötelezett cég csatlakozott, s a társaság tavaly mintegy 27,5 ezer tonna leselejtezett gumiabroncs begyűjtését és hasznosítását oldotta meg. Kocsis Kenéz, az Öko-Gum Kht. igazgatója kérdésünkre elmondta: a kötelezett partnerektől átvállalt hulladékgazdálkodási feladatok teljesítése érdekében a társaság egy országos begyűjtőhálózatot szervezett meg, amelyen keresztül az ország 1200 pontján - többségében szerelőműhelyeknél és gumikereskedéseknél - biztosítanak díjtalan átvételi lehetőséget. Az átvett abroncsok feldolgozása érdekében az Öko-Gum Kht. öszszesen 18 hazai hasznosító vállalkozással áll kapcsolatban, s a koordináló szervezetnél azzal számolnak, hogy a kötelezettek által fizetett hasznosítási díj felhasználásával az idén összesen egymilliárd forintot fordítanak majd a begyűjtés és újrafeldolgozás támogatására.

Tavaly tavasszal kezdte meg hasznosítórendszere kiépítését a legnagyobb hazai gumiabroncs-importőrök érdekképviseleti szervezete, amely 2004 végén a Gumiabroncsgyártók Magyarországi Környezetvédelmi Egyesülete (GME) nevet vette fel. A társaság 2004-ben mintegy 6 ezer tonna gumihulladék hasznosítását szervezte meg, míg ebben az évben ez a mennyiség várhatóan eléri a 15 ezer tonnát. "A kötelezett partnereink száma időközben 16-ra emelkedett, befizetéseikből az idén 600 millió forintot lehet majd a begyűjtésre és hasznosításra fordítani" - fogalmazott Sinka Gábor. A GME igazgatója elmondta: a társaság jelenleg 12 begyűjtő, illetve hasznosító céggel áll kapcsolatban, s tárgyalások folynak a kör bővítéséről is. Tavaly a hulladék 99 százalékát cseh és szlovák cementgyárakban, valamint a granulátum előállításával foglalkozó osztrák GVG-nél dolgoztattuk fel. Ugyanakkor az idén már elérheti a 20 százalékot a magyarországi hasznosítás, néhány éven belül pedig a teljes begyűjtött hulladékmennyiség hazai vállalatokhoz kerülhet.

Harmadikként ez év januárjában kezdte meg tevékenységét abroncshulladék hasznosításával foglalkozó koordináló szervezetként a Körkoor Kht. A társaságnak jelenleg kilenc kötelezett partnere van, amelyek kibocsátása után az idén 2,2-2,3 ezer tonna leselejtezett abroncs hasznosítását kell megszervezni - közölte Bölcsházi Krisztina ügyvezető igazgató. A partnerek befizetéseiből a Körkoor Kht. ebben az évben mintegy 100 millió forintot fordít a hasznosítás megszervezésére, s a társaság a begyűjtött gumihulladék egy részét újrafutózással hasznosíttatják, a fennmaradó mennyiséget pedig Ausztriába szállíttatják, cementgyári feldolgozásra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.