BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gáztárolók ezer milliárdból

Gáztároló-létesítési boom indult Magyarországon az év eleji gázimportzavarokat követően. Ha az eddig bejelentett összes vállalkozás megvalósul, a mostani 3,4 milliárd köbméternyi mennyiség csaknem ötszörösét, közel 16,3 milliárd köbméter gázt lehet tartalékolni majd az országban. Ez az első közlésekből kalkulálva 1089 milliárd forintba kerülne. A bő 12 milliárd köbméteres tárolótöbblet ki is meríti azokat a hazai potenciális tárolókapacitásokat, amelyek nagyságát szakértők 15 milliárd köbméterre teszik.

A legnagyobb befogadóképességet – tízmilliárd köbmétert – az a beruházás ígéri, amelynek indításáról a nyáron állapodott meg az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A projekt révén Magyarország regionális gázelosztó központtá válhat. Az előkészítés megindult, kiválasztották a munkacsoport vezetőit, nemrég szakértői megbeszélés is folyt, és rövidesen irányítóbizottsági tárgyalásokra kerül sor. Ugyanakkor a munka hosszú időt igényel, magára a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez is legalább egy év szükséges – tájékoztatta lapunkat egy illetékes.

A beruházás várható nagyságát illetően nem bocsátkozott találgatásokba. Az azonban tudható, hogy a tízmilliárd köbméter gáz ára mai importáron és mai forint/dollár árfolyamon számolva 580 milliárd forintot tesz ki. (270 dollár/ezer köbméter és körülbelül 215 forint/dollár.) Ezenfelül figyelembe kell venni magának a beruházásnak a költségét, és számítani lehet a gáz drágulására is.

Ugyanakkor korántsem biztos, hogy szükség lesz a teljes tízmilliárd köbméteres kapacitás kiépítésére. Mint a szakember rámutatott: a tároló végleges nagyságát az határozza meg, hogyan alakul az ország saját felhasználású, illetve tranzitcélú gázigénye. A beruházási költségek nagyon függnek majd attól, hogy a tárolók milyen távolságra lesznek a szállítóvezetékektől, vagyis milyen vezetéképítésre és berendezéstelepítésre lesz szükség.

Az orosz–magyar tárolónak várhatóan egy nagyméretű, lehasznált gázlelőhelyet vagy annak közelében lévő helyszínt vagy pedig még művelés alatti gázlelőhely alatti mélyebb szinteket lesz célszerű kiválasztani. A kiszemelt területen létre kell hozni a bányatelket. Ma a Mol Nyrt. tulajdonában van az ország összes tárolólétesítésre használható, felhagyott művelésű gázmezője. A cégnél vannak azok a kútkönyvek, geológiai információk és az a szaktudás is, amelynek birtokában a tároló biztonsággal létrehozható. A Magyar Állami Földtani Intézet illetékesétől kapott tájékoztatás szerint csak a konkrét mérések alapján lehet eldönteni, hogy a lehetséges területek közül melyik alkalmas a tároló létesítésére.

Még két tárolóprojektet jelentettek be a közelmúltban. A kormány júniusban egy 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létrehozásáról döntött. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter akkori közlése szerint a projekt mintegy 150 milliárd forintba kerül majd. Itt már előbbre vannak az előkészületek. Augusztus 17-én két társaságot minősített pályázat benyújtására alkalmasnak a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség Zrt. (MSZKSZ): a Mol Nyrt.-t és az E.On Földgáz Storage Zrt.-t. A szövetség azóta kiírta a pályázatot és felkérte a két társaságot, hogy november 2-ig tegyék meg ajánlatukat a tároló létesítésére – tájékoztatta lapunkat a készletező társaság vezérigazgató-helyettese, Hársfalvi Tamás. Mint elmondta, az E.On már átutalta a pályázati dokumentáció 800 ezer forint plusz áfás árát, s értesülései szerint a Molnál is megkezdődtek az előkészületek.

A harmadik beruházás a meglévő kereskedelmi tárolók 1,7 milliárd köbméterrel történő bővítését jelenti. A tervet a Mol gáztároló társaságának új tulajdonosa, a német E.On jelentette be júliusban. Klaus G. Hammer, az E.On Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója akkor utalt rá, hogy cége a tárolóépítés érdekében egymilliárd euróért már megvette a Moltól a hasznosítandó kimerült gázmezőt, és további 300 millió euróval kíván beszállni a további építésekbe. Mindösszesen 359 milliárdjába kerül a projekt.

Az E.On Ruhrgas határozottan lépett a téli importzavar megakadályozása érdekében is: Jochen Weise igazgatósági elnök a múlt héten az ukrajnai Naftogaz Ukraini vezérigazgatójával, Vladimir Seludcsenkóval egyeztetett a két cég együttműködéséről. A gáz tárolásában, szállításában, a tranzitált energiahordozó menynyiségének új, korszerű mérésében kívánnak összefogni. Az E.On beszállna az ukrajnai energiafelhasználás hatékonyságának javításába is.

Orosz–ukrán terv

A svájci bejegyzésű RosUkrEnergo gázkereskedő cég egyik tulajdonosa, az ukrán Dmitro Firtas nemrég jelezte: az ősszel bejelent három nagy, a Gazprommal közös európai gáztároló-létesítési projektet.

Információink szerint ezek egyike éppen a Gazprom magyarországi beruházása lehet.

Információink szerint ezek egyike éppen a Gazprom magyarországi beruházása lehet.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.