BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepetések nélkül lefelé

Visszaeső árbevétel, olvadó eredmények jellemzik a tőzsdecégek tavalyi évét: az eddig publikált adatok alapján a összesített forgalom közel 6, az adózott profit 21 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A Budapesti Értéktőzsde listáján szereplő közel 40 termelő társaság mintegy harmada tette ugyan közzé éves gyorsjelentését, ám ezek között van az Egis, a Richter, a Magyar Telekom és a Mol, amelyek a forgalom és profit döntő hányadát adják. A négy nagytól származott 2006-ban az árbevétel 79, az eredmény 88-90 százaléka. (Az Egis beszámolója a 2007. október 1-jén indult üzleti év első negyedéves, a Zwacké a 2007. április 1-jével kezdődött pénzügyi év első három negyedéves számait tartalmazza.)

A piac egészének nem túl kedvező teljesítménye ugyanakkor komolyabb negatív meglepetést eddig nem hozott. Sőt. A két gyógyszercég közül az Egis legutóbbi beszámolójában közölt adatok fölülmúlták a várakozásokat. Hasonlóképp pozitívan értékelhető a Rába tavalyi éve, leginkább annak utolsó negyede. A győri járműipari holding valamennyi üzletága nyereséggel zárta az utolsó hónapot.

Szintén elsősorban a tavalyi utolsó negyednek köszönhetően minden eredménysoron pozitív adatot produkált a Synergon. Beválni látszik az új stratégia, amely szerint a magasabb hozzáadott értékű szolgáltatások felé fordul a cég.

A három nagy, a Richter, a Magyar Telekom és a Mol gyorsjelentése nagyjából azt hozta, amit a piac várt. A Magyar Telekomnál az eredményadatok alakulása első rátekintésre kedvezőtlenebb képet fest a ténylegesnél, itt ugyanis a létszámleépítésekkel összefüggő egyszeri tételek rontják az adatokat. (A Mol és a TVK gyorsjelentéséről a beszámoló alább olvasható.) A Richter Gedeon belföldön – öszszefüggésben a gyógyszertámogatás rendszerének változásával – nagyon szerényen teljesített, az értékesítés 14 százalékkal esett vissza. Külföldről ugyanakkor továbbra is jó hírek jönnek (az export dollárban 31 százalékkal bővült). A jövőt illetően vélhetően igen lényeges bejelentés, hogy a drámai eredménycsökkenésre a cég a hazai beruházások visszafogásával reagál: lehet, hogy az idén még az éves amortizáció értékét sem éri majd el ennek mértéke (tavaly közel 18 milliárd forint volt), erre 1994 óta nem volt példa.

(A várható tőzsdei tendenciákról szóló anyagunk a 10. oldalon)





Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.