BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pandémia óta nem látott ekkora kamu spekulációt Amerika

Veszteséges cégeket zsákolnak a befektetők. A hangulat már a mémrészvények korát és a Wall Street-i csatát idézi. Silány minőségű papírok verik le az IT-óriásokat.

Felülteljesítenek a veszteséges vállalatok részvényei április eleje óta. Ilyen kamu spekulációs hullámot 2021 óta nem látott a piac: veszteséges cégeket zsákolnak a befektetők. Megint virulnak a mémrészvények.

mémrészvény
Megint tarolnak a mémrészvények / Fotó: AFP

Tarolnak a mémrészvények, lemaradt az Nvidia

Az egész amerikai piacot reprezentáló, kapitalizációval súlyozott Russell 3000 index 14 vállalata közül, amelyek értéke több mint háromszorosára nőtt április 8. óta, amikor a piac elérte a mélypontot, 10 nem termel nyereséget a Bespoke Investment Group elemzői szerint. Június végéig a 858 veszteséges Russell 3000-részvény árfolyama átlagosan 36 százalékkal emelkedett.

Olyan részvények szárnyalnak, mint az autókölcsönző Avis Budget Group, a Carvana használtautó-kereskedő és az önvezető autókhoz érzékelőket fejlesztő Aeva Technologies. Ami annak a jele, hogy a befektetők újra megízlelték a spekulációt. Mindez a mémrészvények korszakára és a Wall Street-i csatára emlékezteti az elemzőket. A pandémiás mém Avis 188 százalékot emelkedett április 8. óta. A másik Covid-részvény, a Carvana pedig 98 százalékot. Míg

az Aeva 457 százalékot ralizott szűk három hónapon belül.

A korábbi piacvezér csipgyártó Nvidia, amely öt év alatt másfél ezer százalékot ralizott, most a mémekhez képest szerénynek tűnő, közel 50 százalékot emelkedett három hónap alatt. 

Van  a Goldman Sachsnak egy részvénykosara, amelybe a kisbefektetők kedvenceit pakolják, így afféle mémindexnek tekinthető. Nos, a kedvencek indexe pénteken csúcsra futott napközben, utoljára 2021 novemberében járt hasonló szinteken.   

Részvények és a széles piaci index mozgása április eleje óta (százalék) / Forrás: FactSet

Hosszabb távon mindig teret nyernek a fundamentumok

Aggasztó lenne, ha hosszabb időn át vezetnék a piacot a silány papírok 

– mondta Kevin Gordon, a Charles Schwab vezető befektetési stratégája, hozzátéve: arról sem szabad elfeledkezni, hogy az elmúlt évek arra tanították a lakossági befektetőket, hogy 

érdemes belevenni az esésbe, mert az a nyerő stratégia.

Idén tavasszal pár hétig úgy tűnt, hogy igazuk volt a vámvihar idején gyorsan kitárazó befektetőknek. Ám az amerikai–kínai megállapodás és a vámok leolvasztása mindent megfordított. Még azok is jobban jártak az eladóknál, akik semmit sem csináltak, csak kapaszkodtak a tőzsdei hullámvasúton.

A bikapiaci hangulatot az az optimizmus vezérli, hogy a Trump-kormányzat a vártnál megemgedőbb álláspontot képvisel a kereskedelmi háborúban, jócskán enyhítve a gazdaság kilátásaival és az inflációs várakozásokkal kapcsolatos aggodalmakat.

A spekulatív fogadások most látványosan megtérültek, de a jó idők általában nem tartanak sokáig 

– figyelmeztetett Josh Jamner, a ClearBridge Investments vezető befektetési stratégiai elemzője. Mondván, hosszú távon a fundamentumok határozzák meg a részvénypiac pályáját.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.