A Greenergy Hungary Holding Kft. megvásárolta a rákoskeresztúri kiserőművet, amely 9,1 megawatt teljesítményű, kapcsolt hő- és áramtermelésre alkalmas. A létesítmény fő partnere a Főtáv Zrt., amellyel az érvényes hosszú távú hőenergia-átvételi szerződést alapul véve a Greenergy is stratégiai partnerséget kíván kialakítani. Kassai Ákos, a társaság pénzügyi igazgatója lapunknak elmondta: az akvizíció beleillik a Greenergy stratégiájába, amely a decentralizált és megújuló forrásokon alapuló energetikai létesítmények tervezésére, létesítésére és üzemeltetésére épül.
A mostani felvásárlással a cég tulajdonában és üzemeltetésében lévő erőművek beépített kapacitása eléri az 50 megawattot, a társaság árbevétele pedig a tavalyi 6 milliárdról az idén várhatóan 10 milliárd forintra növekszik. A terjeszkedés ezzel nem áll le, ugyanis a Greenergy célja, hogy a következő időszakban évente 30–50 megawattal növelje az általa létesített vagy működtetett erőművek kapacitását. Ebben segíti, hogy 2007 júliusában a Global Environment Fund nevű kockázatitőke-alap többségi tulajdont szerzett a cégben, 19,5 millió eurós alaptőke-emelést hajtva végre. A vállalkozás által telepített erőművek energiahatékonysága 30-40 százalékkal meghaladja a már működésben lévő hasonló létesítmények országos átlagát, s a cég sikerét jelzi, hogy az elmúlt években – egyebek mellett – önálló energiatermelő egységeket létesített a General Electric magyarországi gyáregységei mellett és a Coca-Cola dunaharaszti üzemének a területén is.
A társaság stratégiája szerint az ipari létesítményeket kiszolgáló kiserőművek építése a következő években is folytatódhat, ám ezenkívül egyre fontosabb szerep juthat a távhőellátás korszerűsítését és kiterjesztését célzó fejlesztéseknek is.
A másik fő irány az energiaforrások körének a kiszélesítése lehet. A Greenergy szakértői szerint a földgáz mellett a már működő létesítmények kiegészítése és az önálló energiatermelő létesítmények építése során egyaránt szóba jöhet alternatív tüzelőanyagként a biomassza, ennél – az alapanyag-ellátás szempontjából – éppen az 5–15 megawatt közötti tartományban van az optimális üzemméret.
A Greenergy a szélméréseket is az elsők között kezdte meg Magyarországon, 2002-ben, 13 helyszínen. Azóta a további fejlesztési és engedélyezési munkákat három helyszínre szűkítette, ahol a következő években épülhetnek szélerőműparkok. Mindezek mellett a cég a régió többi országában is meg kíván jelenni az energetikai piacon. Kassai Ákos szerint erre a legjobb lehetőséget Bulgária, Románia, Szlovákia, Csehország és Lengyelország kínálja, ahol a növekvő energiaszükséglet miatt jelentős igény lesz gáz- és biomassza-tüzelésű, valamint szélerőművek építésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.