Az orosz Gazprom jelenleg ezer köbméterenként 480 dollárért szállítja a földgázt Magyarországra, vagyis köbméterenként 77,3 forintért. Ennél az árnál 70 százalékkal magasabb az a 20 százalékos áfát is tartalmazó 131,1 forintos tarifa, amelyet októbertől ártámogatás nélkül egy háztartásnak fizetnie kell az energiahordozóért. Bár a belföldi tárolás és a szállítás költsége, valamint az értéklánc cégeinek haszna rárakódik a beszerzési összegre, a kormány túlzottnak tartja az ár ilyen mértékű felduzzadását, és vizsgálatot indít. Kérdés, kivel szemben lép fel, ha hibát talál. Az érvényes gázárösszetevőket ugyanis előzetesen a Magyar Energia Hivatal (MEH) ellenőrizte, alkalmazásukat pedig az illetékes miniszter rendelte el.
Az energiahordozó alaphelyzetben öt társaságon keresztül jut el a hazai felhasználókhoz. (Azt, hogy melyikük mennyit tesz rá a gáz beszerzési árára, a gázárösszetevők legfrissebb, áprilisi arányai szerint mutatjuk meg.)
A lánc első szeme az exportőr Gazprom és az importőr E.On 50-50 százalékos leányvállalata, a Panrusgáz Zrt. A társaság 2006-ban saját adatai szerint köbméterenként 1,76 forintot nyert a tevékenységen. A fenti, 77,3 forintos köbméterenkénti ár már az, amennyiért a Panrusgáz adja el a gázt az E.On Földgáz Trade-nek. A Panrusgáz által behozott gázt a Molhoz tartozó FGSZ Zrt. szállítja. A leányvállalatnak a tranziton tavaly közel 14 milliárd forint haszna keletkezett, teljes adózott eredménye 55,1 milliárd volt.
Az FGSZ által szállított gáz egy része közvetlenül a fogyasztókhoz jut el, másik részét pedig a társaság a testvércégének, az E.On Földgáz Storage tárolóvállalatnak adja tovább (innen kapják a fogyasztók a téli gáz egy részét), amely 2007-ben 17,8 milliárd forintos haszonnal dolgozott. Az értéklánc utolsó szeme az elosztás. A szállítást és az eladást külön vállalatban végző gázszolgáltatók teszik rá a legnagyobb tételt az importárra – derül ki az adatokból.
Lehetne alacsonyabb persze maga az importár is, de lapunkhoz eljuttatott állásfoglalása szerint a Gazprom egyoldalúan nem emelheti meg a gáz árát. Köti az az árképlet, amely szerint a gáz árát egy havonta meghatározandó olajtermékkosár alapján kell kalkulálnia. Akkor sem juthatnánk olcsóbban a gázhoz, ha árát nem az olajéhoz kötnénk. A kísérlet azonnali piaci káoszt is eredményezne, hiszen a töredezett európai gázpiacon nincs egyetlen referenciapont sem. Egyébként korántsem biztos, hogy a lebegő gázár hosszú távon alacsonyabb lenne, mint az olajhoz kötött.
A cégek persze nem értik a kormány lépéseit. Az E.On Földgáz a gáz nagykereskedelmén 2005-ben és 2006-ban összesen 50,5 milliárd forintot veszített. Tavaly ugyan eltűnt a mínusza, ám új keletkezett, s jelenleg mintegy 30 milliárd forintnál tart. Ennél még nagyobb is lesz, hiszen az októbertől hatályos fogyasztói gázáremelés – az idén már harmadszor – elmaradt a piacilag indokolttól.
Egy most született miniszteri rendeletben megvonták az E.Ontól azt a lehetőséget is, hogy az árfolyamveszteséget és a negyedéven belüli beszerzésiár-változásokat megtéríttethesse az áraiban, vagyis a fenti 30 milliárdot le kell nyelnie. Hatályon kívül helyezték ugyanis az árképzésnek azt a korrekciós tényezőjét (IK), amelyet még a Medgyessy-kormány idején vezettek be a negyedévenkénti árképzésben az importár- és árfolyam-ingadozások kisimítására. Az így keletkező veszteséget az E.On Földgáz Trade Zrt. eddig kamatmentesen finanszírozta, de később az árban megtérítették számára. (Szakértők szerint a vállalat a belföldön termelt és a Moltól vett gázhoz is nagyjából annyiért jut, mint az oroszhoz, és szintén dollárért, vagyis itt is kitett az árfolyammozgásoknak.)
„A MEH minden beszerzési kontraktusunkat, minden költségünket látja, megvizsgálja, és annak alapján dönt a javasolt hatósági árról és az IK nagyságáról. Amikor 2006-ban átvettük a céget, 100 milliárd feletti összeget kellett kamatmentesen finanszíroznunk” – mondta a Világgazdaságnak Kutas István, az E.On Földgáz kommunikációs vezetője. Szerinte kérdés, hogy a társaság meddig képes, illetve hajlandó az olajárból és az árfolyammozgásokból adódó veszteséget finanszírozni a fogyasztók helyett.
„Meglepetéssel értesültünk a gázáremelés mértékéről, hiszen eddig minden kormányzati találkozón arról biztosítottak minket, a kormány a piac teljes megnyitásáig kitakarítja a csontvázakat a szekrényből. Nehezményezzük, hogy a szabályozás megkérdőjelezéséről, az IK eltörléséről a sajtóból kellett értesülnünk.” Az E.On Földgáz az IK-eltörlés ügyében minden jogi és diplomáciai lépést mérlegelni fog. VG
2. Gázigényünk évi 13 milliárd köbméter
3. Közvetlen Gazprom-import: 7,5 milliárd köbméter
4. Mostani importár: 480 dollár/ezer köbméter
5. Import Oroszországból: 1975 óta
6. Gázárképlet alkalmazása: 1991 óta
2. Gázigényünk évi 13 milliárd köbméter
3. Közvetlen Gazprom-import: 7,5 milliárd köbméter
4. Mostani importár: 480 dollár/ezer köbméter
5. Import Oroszországból: 1975 óta
6. Gázárképlet alkalmazása: 1991 óta-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.