Az idén bővül, jövőre pedig tovább erősödhet a földgáz hazai versenypiaca, annak ellenére, hogy a 2008-as gáztörvény végrehajtási rendeletei csak az ősz végére várhatók, s hogy több tényező mellett a többletkínálat hiánya visszafogó erejű. Vevői oldalon elsősorban azok lépnek, aki kénytelenek – értettek egyet a szakértők az e témában tartott tegnapi EnergiaInfó sajtóbeszélgetésen. E kényszert a gáztörvény jelenti, amely fokozatosan megvonja a közüzemi szolgáltatást a háztartásinál és kisfogyasztóinál nagyobb felhasználású vevőcsoportoktól.
Az esztendő végére a mintegy 14 milliárd köbméter éves forgalmú hazai gázfogyasztáson belül a 4-4,5 milliárd köbmétert is elérheti az a mennyiség, amely a szabadpiacon kel el – fejtette ki Drucker György, az EnergiaInfó szakértője. Emlékeztetett, hogy a gáz versenypiacának 2004-ben még csak két (ipari nagyfogyasztó) vevője volt, ma már mintegy 300. Hasonlóan bátortalanul indult a lakossági versenypiac is. A háztartások már 2007 júliusa óta bárkitől vásárolhattak volna gázt, de csak akkortól váltottak óvatosan, amikor a nagyfogyasztói piacon is aktív kereskedőtársaság vonzó ajánlattal nem állt elő.
Utóbbi cég, azaz az EMFESZ Kft. kereskedelmi és marketingigazgatója több okból is a piac növekedésére számít. Biczók András szerint a gáztörvény végrehajtási rendeleteinek a megjelenése aktívabbá teheti a kereskedőket. A törvény előírásának eleget téve az esztendő végéig kikerülhet a piacra az évi legalább egymillió köbmétert fogyasztók mintegy 90 százaléka, s megindulhat értük a verseny. 2009 végéig a napi 10 köbméternél többet fogyasztók – összesen mintegy 40 ezren – lépnek ki a közüzemből, 2010 végéig pedig a napi 20–100 köbmétert felhasználók is, vagyis újabb 36 ezren.
Kiss Péter, a KPMG energiapiaci szakértői csoportjának a vezetője szerint a gázkereskedelemben – főként a lakossági piacon – kezdetben megmarad a területi elv. Csak kevés kereskedő vállalja az országos hatáskörű tevékenység kockázatát. Ám lehetnek, akik majd be-bekalandoznak szomszédos, elalvó riválisaik piacaira, versenyre kényszerítve őket. Egyre meghatározóbb lesz a személyre szabott kiszolgálás is.
A versenypiacon is vannak a gázárnak olyan összetevői, amelyek vevő és felhasználó között nem képezhetik vita tárgyát. Ilyen a rendszerhasználati díj. Az országos gerinchálózatot az FGSZ Földgázszállító Zrt. ellenőrzi, árait azonban a MEH, a fogyasztók érdekeit képviselve. Ám elgondolkodtató, hogy ugyanazt az elosztói (kiskereskedelmi) rendszerhasználati díjat fizeti egy fővárosi és egy olyan vidéki fogyasztó is, akinek a házához sokkal többe került a gáz elvezetése. A MEH által ellenőrzött adottság a nagykereskedelmi ár is. E piacon Biczók András szerint az érvényes szerződések és a gázinfrastruktúra adottságai miatt nincs létjogosultsága az E.On Földgáz Trade Zrt. esetleges vetélytársának.
A gáztárolás piacán azonban – mint a Világgazdaság kérdésére elhangzott – idővel, új gázforrások bekötésével, a tárolókapacitások növelésével és a piaci szereplők számának a növekedésével verseny is kialakulhat. BHL
a gázárképzésben kilenc hónapos késéssel követik az árképletben figyelembe vett olajtermékek ellenértékének alakulását azért, hogy ne kelljen érvényesíteni az ármozgások szélsőségeit.
Ez persze azt is jelenti, hogy miközben már esnek az olajárak, az októberi és még a januári gázárakban is megérződnek a korábbi hónapok magas olaj- és olajtermékárai.
a gázárképzésben kilenc hónapos késéssel követik az árképletben figyelembe vett olajtermékek ellenértékének alakulását azért, hogy ne kelljen érvényesíteni az ármozgások szélsőségeit.
Ez persze azt is jelenti, hogy miközben már esnek az olajárak, az októberi és még a januári gázárakban is megérződnek a korábbi hónapok magas olaj- és olajtermékárai.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.