BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajok a kiskerforgalommal

Visszalépés. Tovább csökkent a kiskereskedelmi eladások mennyisége. A 2007-es visszaesés után 2008-ban is mérséklődött az értékesítés, így az eladott árumennyiség júliusban visszaesett a 2005. júliusi szintre – állapította meg az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a KSH adatai alapján. Magyarországon 2005-ben működött a legtöbb, összesen 86 ezer együzletes kiskereskedő, számuk 2007 végére 83 ezerre csökkent. A kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma ugyanebben az időszakban 166 ezerről 162 ezerre esett vissza, a kiskereskedelmi vállalkozások száma pedig 111 ezerről 108 ezerre. A visszaesés egyrészt a megszorítások hatására következett be (például az élelmiszerek áfájának megemelése 2006 szeptemberétől), másrészt az okok közt szerepel a két év alatt összesen 25 százalékos élelmiszerár-emelkedés, valamint a háztartási energia és több közszolgáltatás alapos drágulása.

A háztartások a legtöbbet a bolti vásárlások visszafogásával tudnak takarékoskodni a lakásfenntartás, a tömegközlekedés, a közüzemi szolgáltatások számláival szemben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy gazdasági növekedés nélkül nincs fogyasztásbővülés. A kereskedelem az egyike a legtöbb élőmunkát igénylő szakterületeknek. Az ágazaton túlmutató érdek is az élőmunka közterheinek csökkentése, a foglalkoztatás erősítése, az adóbevételek beszedése és a feketefoglalkoztatás visszaszorítására – mondta el Vámos György, az OKSZ főtitkára. Hozzáfűzte: még a karácsonyi ünnepi bevásárlások előtt hatályba kell léptetni a vásárok, piacok új szabályait rögzítő kormányrendeletet, annak érdekében, hogy a hatósági ellenőrzések célpontjai ne csak a telefonkönyvben fellelhető vállalkozások legyenek.

A nyugta vagy számla nélkül, az áfa befizetésének mellőzésével, az alkalmazottak bejelentése nélkül működő ázsiai piacok forgalmának legalább négyötöde a feketegazdaságban csapódik le, évente több száz milliárd forint értékében.

A kereskedelmi szövetség azt javasolja, hogy csökkenteni kell a vállalkozások adminisztrációs, igazgatási terheit. Megszüntetve az olyan helyzeteket, mint hogy az italféleségek csomagolóanyag-hulladéka után például ugyanannál a palacknál a teljes termékpálya során összesen háromszor kell környezetvédelmi termékdíjat elszámolniuk és fizetniük a gyártóknak és a kereskedőknek.

Az igazgatási terhek csökkentése érdekében fel kell gyorsítani az üzletek működési engedélyezési rendszerének felülvizsgálatát: számítani kell arra, hogy a nagyobb számban csődbe jutó kisvállalkozások módosítani kívánják majd a tevékenységüket, így erre a legegyszerűbb módon kell lehetőséget adni nekik. DK


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.