BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hazaiak pezsdítik a térséget

A finanszírozás és a pénz hatékony felhasználása ígérkezik a soron lévő térségi energiaprojektek fő problémájának a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára szerint. Puch László a GE–Amcham szervezésű második regionális energiafórum előadóihoz hasonlóan úgy vélte, hogy a térség országainak közös projekteket kell indítaniuk, például az energiaellátás biztonságának javítására. Uniós elvárás is a regionális piacok fejlesztése.

Magyarország jó példával jár elöl a regionális együttműködések terén: a Mol Nyrt. tavaly kezdeményezte a környező államok gázhálózatának egy rendszerbe szervezését. Elsőként a magyarországi, a romániai és a horvátországi rendszer működését hangolják össze. A teljes, 27 ezer kilométeres Nets a földrész harmadik leghosszabb gázhálózata lesz. Természetesen a Nets beindításával is erős marad az orosz gáztól való függésünk. Ma a térségben felhasznált gáz 64 százaléka származik Oroszországból, az arány 2020-ra nőni fog. Hazánk függése az uniós és a térségi átlagnál is erősebb. Évi 14-15 milliárd köbmétert használunk fel, ennek 80 százaléka import, alapvetően oroszországi eredetű. Gázigényünk az előrejelzések szerint 2020-ra 17-18 milliárd köbméterre nő. Tehát új források kellenek, a kormány pedig minden új importlehetőséget támogat, s nem ad elsőbbséget egyetlen majdani vezetékberuházásnak sem – szögezte le Puch László. Ezek egyike a majdani Nabucco gázvezeték. „Igaz, 2000-ben, a beruházás megfogalmazásakor az érintett vállalatok még az iráni gázra is alapoztak, s nem volt előre látható, hogy a betáplálási oldalán aktív nagy nyugati cégek kevés érdeklődést mutatnak majd az együttműködésre” – mutatott rá Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója, hangsúlyozva: ennek ellenére derűlátó a vállalkozással kapcsolatban.

Hasonló súlyú kezdeményezés a villamosenergia-iparban, hogy a Mavir Zrt. beadta engedélykérelmét áramtőzsdéje létrehozására. A börze révén 2009-re hatékony térségi villamosenergia-piaci együttműködés alakulhat ki. Ehhez azonban a kapacitásokat és a forrásokat is bővíteni kell. Kiss Péter, a KPMG energiapiaci szakértője rámutatott, hogy egyelőre erősen alulfinanszírozott a térség villamosenergia-rendszere, s ez megnehezíti az áramkereskedelem élénkülését.

A hazai tőzsde segítene az áramárak átláthatóságának a növelésében. Ismert, hogy forrásoldalon néhány éven belül több új, szén-, illetve lignitalapú erőművi blokk is megjelenik. Kérdés, ez elég-e. Puch László kijelentette: „A kormány nem zárja ki, hogy a következő évtizedekben nő az atomenergia sze-repe villamosenergia-termelésünkben.” BHL

Minden ország másban erős

A térség egy-egy országa önmagában nem lehet képes az összes kihívásra válaszolni, ha viszont úgy osztják meg a feladatokat, hogy abból mindenki a saját erősségét osztja meg a többiekkel, az eredményre vezethet Rod Christie, a GE Energy térségi igazgatója szerint. Példaként a megújuló energiákat, a nukleáris termelést és a gázvezetékekkel való ellátottságot hozta.

Az érdekek harmonizálása szükséges az erergiatermelés és a károsanyag-kibocsátás 2020-as uniós elvárásainak telje-sítéséhez is – mutatott rá Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója.

Az érdekek harmonizálása szükséges az erergiatermelés és a károsanyag-kibocsátás 2020-as uniós elvárásainak telje-sítéséhez is – mutatott rá Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.