Környezetvédelem. Húszmilliárd forintos büntetésre számíthat Magyarország, ha nem módosítja a termékdíjrendszernek az Európai Unió által nehezményezett pontjait – mondta lapunknak Oláh Lajos, a környezetvédelmi tárca államtitkára. Az Európai Bizottság (EB) immár két év óta kötelezettségszegési eljárást folytat ellenünk az italcsomagolásokat érintő szabályozás miatt. Mint az államtitkár hozzátette, elsősorban ez indokolta, hogy a törvényt módosítsák. Fontosnak tartották azt is, hogy egyszerűsítsék a rendszert.
Az EB egyebek között azt kifogásolja, hogy nálunk a fizetendő környezetvédelmi termékdíj az ital fajtájától függ. Az uniós felfogás szerint diszkriminatív a hazai rendszer, mert az újratöltés kedvezményrendszere előnyösebb helyzetbe hozza a belföldi gyártókat a külföldi szállítókkal szemben. A törvényjavaslat szerint a jövőben a termékdíj független lesz a tartalomtól, egységnyi csomagolás után mindenki egyforma mértékű termékdíjat fizet. Megszűnik a palackok részleges újratöltésével elnyerhető teljes díjmentesség. A javaslat ugyanakkor ösztönözné az italcsomagolások visszagyűjtését: a fizetendő termékdíj 85 százalékát levonhatnák a cégek, ha igazolják, hogy megfelelő arányban begyűjtötték az eldobható palackokat. Ma Magyarországon egyébként évente 3,7 milliárd italospalack vagy -doboz kerül forgalomba, s több mint háromnegyedük eldobható, legfeljebb anyaguk hasznosítható.
A minisztérium úgy számolja, egyes gazdálkodóknak nőnek, másoknak csökkennek az italcsomagolással kapcsolatos adóterhei, az ebből származó jövő évi költségvetési bevétel pedig gyakorlatilag nem változik, 8,7 milliárd forint körül alakul. (Az idén várhatóan 8,2 milliárd lesz.)
A piaci szereplők kritikával fogadják az új tervezetet, szerintük ez nem oldja meg a hulladékgazdálkodással kapcsolatos évek óta húzódó gondokat. Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) elnöke szerint a magyar államnak határozottabban kellett volna érvelnie az EU-s kifogásokkal szemben a környezetvédelem érdekében. A javaslat hibájának tartja, hogy nem ad hosszabb távra perspektívát, mindössze két évre lát előre. Túlságosan alacsonyak a termékdíjak, nem ösztönöznek eléggé az újratölthető, visszaváltható csomagolások használatára.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György is úgy véli, elhibázott a módosítás. S épp a legaggályosabb pontját nem változtatták meg a törvénynek, így továbbra is értelmetlenül bonyolult a rendszer, szembemegy a kormány által deklarált céllal, miszerint csökkenteni kell a vállalkozók adminisztrációs terheit. Sok benne az elszámolási párhuzamosság, elaprózódnak az érdekeltségek. Állítja, valamennyi piaci szereplőnek kedvezőbb lenne, és környezetvédelmi szempontból sem romlana a helyzet, ha visszaállítanák a 2005. január elseje előtti rendszert, amikor valamennyi csomagolóanyag esetében egységesen kilogrammalapon számolták el a termékdíjat. Ez működhetne addig, amíg ki nem dolgozzák az új szabályozást, erre 2009 májusáig kapott időt a kormány.
A 2005 előtti állapot visszaállítását tartaná jó megoldásnak a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége is. Kiss Gáborné titkár szerint a jelenlegi rendszer érthetetlen módon „kiveszi” az italcsomagolásokat a többi csomagolóanyag közül, s ezzel hátrányos helyzetbe hozza a piacnak ebben a szegmensében működő vállalkozásokat. Azzal egyetért a szövetség, hogy – az unió által kifogásolt – diszkriminációs elemek kikerülnek a szabályozásból, illetve nem az ital fajtájától teszik függővé a díjat. Ám azzal már kevésbé, hogy jóval magasabb összegeket kellene fizetni. Amíg jelenleg például egy ásványvizes palack után 1,70-1,70-et – összesen 3,40 forintot – fizet a gyártó, illetve a kereskedő, addig jövőre a díj 1,80, illetve 3,50 (összesen 5,30) forint lenne. Kiss Gáborné szerint üdvözölné a szakma, ha intenzívebben ösztönöznék a csomagolások visszagyűjtését: a szelektív begyűjtést a háztartások szintjéig meg kellene szervezni. BJA
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.