Egyszerre két oldalról is sújthatja a Robin Hood-adó a törvény által meghatározott körbe tartozó energiavállalatokat. Amellett, hogy társasági adójuk 8 százalékkal emelkedik, versenypiaci energiaszállítójuk velük szemben is érvényesítheti saját 8 százalékos társaságiadó-növekedését. Utóbbi drágulásnak azok az energiatársaságok is ki lesznek téve, amelyeket közvetlenül nem sújt a Robin Hood-adó, ha a versenypiacon vásárolnak áramot vagy gázt.
Mindazonáltal a többletteher sújtotta társaságok önmérséklete és a szigorú szabályozás kordában tarthatja az energiaárak ezen adó miatti növekedését. A legnagyobb hazai versenypiaci gázkereskedő, az EMFESZ Kft. például egyáltalán nem készül áremelésre a Robin Hood-adó következtében, amelyet kis árrése miatt egyébként sem tekint nagy érvágásnak. „Azzal, hogy az egyetemes szolgáltatáshoz képest 8 százalékos árkedvezményt kínálunk a versenypiacon, valójában megosztjuk kis nyereségünket az ügyfeleinkkel” – mondta a Világgazdaságnak Góczi István, a kft. ügyvezető igazgatója. A gázkereskedelemben az általánosan elfogadott nyereségráta is nyolc százalék. Szabadpiaci kereskedelmében az E.On Földgáz Trade Zrt. is mérlegelhet, hiszen ott nem költség-, hanem piaci alapon áraz. „Szerződéseink többsége hosszú távú, ezek közül csak azokat tudjuk módosítani, amelyekben már rögzítettük, hogy továbbháríthatjuk a szabályozás által bevezetett új költségnemeket, díjakat és adókat” – reagált lapunknak Kutas István, a társaság kommunikációs vezetője. Bárhogyan dönt is azonban a cég, számára a Robin Hood-adó hatása eltörpül ahhoz képest, hogy a gázpiaci szabályozás miatt továbbra is olcsóbban kell eladnia a gázt, mint amennyiért veszi, a különbözetet pedig nem térítik meg neki.
A Robin Hood-adó miatt 50 százalékkal nő a Mol Nyrt. által fizetendő vállalati nyereségadó – nyilatkozott korábban Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. A cégnél nem kaptunk arról tájékoztatást, hogy milyen mértékben hárítanák át a vevőkre a többletterhet.
„A távfűtő szakma nemhogy drágulást nem vár a teher miatt, hanem még a hőárak csökkenésére is számít” – jelentette ki Balog Róbert, a Főtáv Zrt. szóvivője. Az adóemelés miatti növelést kizárják a Főtáv által kötött hővásárlási szerződések, de nem ad rá módot a szabályozás sem. Nem is jelzett senki emelési szándékot a társaságnál. Az árcsökkenést attól reméli a Főtáv, hogy jövő júniustól a Magyar Energia Hivatal (MEH) fokozottan ellenőrzi, hogy vannak-e a hőárban oda nem való elemek. Ilyenre derülhet fény a hővel kapcsoltan áramot termelő társaságok árképzésének vizsgálatakor. BHL
Miközben a negyedév elején 147,7 forintos dollárárfolyamot hagyott jóvá a MEH, már 210-nél tart a dollár. Ekkora ugrást az olajár egy negyedéven belül sohasem produkált.
Az E.On minden köbméter, szabályozott piacon eladott importgázon körülbelül 25 forintot veszít.
Az importkorrekciós tényező október elsejei eltörlése miatt egyelőre nincs garancia arra, hogy e veszteséget valaha is megtérítik nekik. Kérdéses, hogy az anyavállalat meddig finanszírozza a magyar nagykereskedő működését.
Miközben a negyedév elején 147,7 forintos dollárárfolyamot hagyott jóvá a MEH, már 210-nél tart a dollár. Ekkora ugrást az olajár egy negyedéven belül sohasem produkált.
Az E.On minden köbméter, szabályozott piacon eladott importgázon körülbelül 25 forintot veszít.
Az importkorrekciós tényező október elsejei eltörlése miatt egyelőre nincs garancia arra, hogy e veszteséget valaha is megtérítik nekik. Kérdéses, hogy az anyavállalat meddig finanszírozza a magyar nagykereskedő működését. Az adónövelés alanyai* Forrás: VG
Olaj- és földgáztermelők
Kőolaj-finomítók
Olajtermék-kereskedők**
* Gyakorlatilag a Mol, az üzemanyag-, az áram- és a gázkereskedők, valamint a legtöbb erőmű. ** Jövedékiengedély-köteles.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.