A gazdasági válságra való tekintettel átmeneti állami segítséget kér a környezetvédelmi ágazat helyzetének enyhítéséhez a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) a Fémszövetség, a Hulladékhasznosítók Országos Egyesülete és a Köztisztasági Egyesület támogatásával. A KSZGYSZ Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszternek eljuttatott leveléből kiderül: a hazai és nemzetközi ipari termelés visszaesése miatt a hulladékból előállított másodnyersanyagok iránti kereslet és azok ára drasztikusan zuhant, miközben a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége nem csökken, sőt az idén – például a lakossági begyűjtés területén – további növekedésre lehet számítani. A több év alatt kiépített hulladékhasznosítási rendszerek összeomlásának elkerülése érdekében a hulladék-előkezelő és -hasznosító vállalatok továbbra is biztosítják a begyűjtésből származó anyagok átvételét és előkezelését, azonban arra is be kell rendezkedniük, hogy az előállított másodnyersanyagokat a piac stabilizálódásáig tárolják, ám ez csak rövid ideig finanszírozható.
Az évi több mint 200 milliárd forintos forgalmat bonyolító és 20 ezer főt foglalkoztató ágazat cégei túlélése érdekében a KSZGYSZ szerint a kormánynak az átmenetileg beláthatatlan mértékben megnövekedő másodnyersanyag-készletek tárolásának finanszírozásához a kereskedelmi bankoknál elérhetőnél kedvezőbb feltételű hiteleket kellene biztosítani. Emellett lehetővé kellene tenni, hogy a vállalkozások – likviditásuk fenntarthatósága érdekében – a meglévő hiteleik tőketörlesztésére 12 havi moratóriumot kapjanak, kamatfizetési kötelezettségeik teljesítése mellett. A szakmai szervezet szerint a cégek által technológiafejlesztési célokra elnyert pályázati pénzek folyósításáról szóló szerződések teljesítménykövetelményeit is szükséges lenne felülvizsgálni, mert a mostani piaci környezetben nem tarthatók a bevételnövelésre vonatkozó korábbi vállalások.
A munkaerő megtartásához átmeneti járulékfizetési kedvezmények kellenek, a válság jelenlegi sokkszerű szakaszának elhúzódása esetén pedig stratégiai célú állami felvásárlásokra is szükség lehet – tette hozzá Székely Anna, a KSZGYSZ ügyvezetője.
A másodnyersanyagok értékesítési nehézségei miatt a csomagolási hulladékok hasznosítására vonatkozó kötelezettségek átmeneti felfüggesztését kéri a Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszternek írt levelében az e hulladékok kezelését koordináló legnagyobb hazai szervezet, az Öko-Pannon Kht. is. Viszkei György, a tavaly mintegy 350 ezer tonna csomagolási hulladék hasznosítását megszervező társaság ügyvezetője elmondta: uniós kötelezettség, hogy Magyarország e hulladékok hasznosításának arányát 2012-re 60 százalékra emelje, ennek elérése érdekében a jogalkotó évről évre növekvő mértékű hasznosítási kötelezettséget határozott meg. A teljesítéshez szükséges mennyiség szelektív begyűjtésével várhatóan a válság ellenére sem lesz gond. Csakhogy a nyersanyagkereslet drasztikus csökkenése miatt a begyűjtött mennyiség jelentős része várhatóan raktáron marad, s a felhalmozott készleteket csak fokozatosan lehet majd feldolgozni és piacra juttatni. Emiatt a hasznosítási célok az idén előreláthatólag nem teljesíthetők, az ennek bekövetkezte esetén fenyegető pénzügyi szankciók viszont anyagilag teljesen ellehetetlenítenék a hulladékkezelést koordináló szervezetek munkáját. A magyarországi hulladékgazdálkodásban – nyugat-európai mintára – kulcsszerepet betöltő koordináló szervezetek működésének felfüggesztése azonban éppen azt a pótlólagos forrást szüntetné meg, amely eddig segítette azoknak a másodnyersanyagoknak a piacra jutását is, amelyeknek a hasznosítása még nem áll meg a saját lábán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.