Plusz bevételt hozhat a települési szilárdhulladék-lerakók üzemeltetőinek, ha a szemét bomlásakor keletkező biogáz energiatartalmát is hasznosítják. A hazai lerakókból gazdaságosan 55-60 megawattnyi teljesítmény nyerhető ki a biogáz kitermelésével. Ez hő- és villamos energia előállítására egyaránt befogható – fejtette ki Mármarosi István. A kapcsolt hő- és áramtermeléssel foglalkozó Ener-G Zrt. üzletfejlesztési igazgatója elmondta: az elméleti teljesítménypotenciál még ennél is nagyobb, de tapasztalatok szerint csak ott érdemes hasznosítani a biogázt, ahol a beszállított kommunális hulladék eléri az évi 35-40 ezer tonnát.
Az Ener-G első hazai referencialétesítményének próbaüzeme a nyár vége előttre várható. A cég a Veszprémi Közüzemi Szolgáltató (VKSZ) Zrt. által működtetett depóniában egy 875 kilowattos villamos teljesítményű depóniagáz-hasznosítót létesített, közel félmilliárd forintból. A rendszert az Ener-G üzemelteti majd, a VKSZ pedig megszabadul a depóniagáz ártalmatlanításának terhétől, és jutalékot is kap a termelt és eladott áram után.
Hamarosan elkészül az .A.S.A. Magyarország Kft. gyáli hulladékkezelőjének biogáz-hasznosítója is. Mint Martin Attila ügyvezető igazgató elmondta: a csoport által üzemeltetett debreceni és hódmezővásárhelyi regionális lerakóban 2007 óta fogják be a depóniagázt áram- és hőtermelésre. A kedvező tapasztalatok alapján úgy döntöttek, hogy a mintegy 260 ezer lakost kiszolgáló gyáli létesítményben is hasonló rendszert építenek ki a Zöld NRG Agent Kft.-vel, több mint százmillió forintból. A biogázkinyerő teljessé tételével és a hasznosító üzem létesítésével megbízott Zöld NRG Agent április elején megkezdte az új biogázkutak fúrását. A rendszer az idén elkészül. A biogázból nyert hővel a telephelyet fűtik majd, az áramot pedig eladják a helyi áramszolgáltatónak. A bevételen osztoznak az üzemeltetővel.
A legnagyobb hazai depóniagáz-hasznosító minden bizonynyal a pusztazámori lerakóban lesz, s a fővárosi kommunális hulladék mintegy 45 százalékát fogadja majd. Az üzemeltető Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) e tavasszal keresett közbeszerzési pályázaton fejlesztő szakcéget. A vállalat tájékoztatása szerint a mintegy kétmilliárd forintos beruházás első ütemében a lerakón már most is működő 57 alsó elszívású biogázkutat felső elszívásúvá alakítanák át, ideiglenesen két újabb gázfáklyát is a helyszínre telepítve. 2011 végére további 52 felső elszívású gázkutat alakítanak ki a hulladéktestben. Várhatóan óránként 1500-2000 köbméter biogázt termelnek. Ezt négy, együtt 5,66 megawatt névleges teljesítményű biogázmotor hasznosítja majd. A tervek szerint az első kettőt 2011-ben, a második kettőt 2013-ban állítják működésbe. Üzemeltetésükre az FKF Zrt. várhatóan vegyes vállalatot hoz létre egy az áramtermelésben és kereskedelemben jártas szakcéggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.