Idén eddig már 6300 szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat, ezek során összesen 36 ember sérült meg és 60 millió négyzetméternyi terület égett le – számolt be hétfőn az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Mukics Dániel tájékoztatása szerint a szabadtéri tüzekben fontos természeti értékek semmisülnek meg, károk keletkeznek az agráriumban, sőt, a tűz gyakran az épített környezetre is átterjed.
Június eleje óta 2343 szabadtéri tűz keletkezett Magyarországon, ezek közül 353 az agráriumot is érintette, 82 helyen 5400 bála égett, de 13 traktor, 17 bálázó, 20 kombájn és 4 egyéb mezőgazdasági vontató is kigyulladt. 58 alkalommal gabonatáblában csaptak fel a lángok, 693 hektáron megsemmisült a termény, 118 helyen, összesen 709 hektáron a tarló égett.
A szóvivő kiemelte, hogy a legnagyobb mezőgazdaságot érintő tűz múlt pénteken este Bácsborsód külterületén volt, ahol négyszáz hektáron égett a gabonatábla. Az oltásban 64 tűzoltó 18 járművel vett részt, a munkálatokat négy erőgéppel és három lajtos kocsival segítették.
A tüzek megelőzése érdekében a katasztrófavédelem mindenkit arra kér, hogy ne gyújtson tüzet a szabadban, illetve ott se égessék most el a zöldhulladékot, ahol azt az önkormányzat egyébként engedi.
Mukics Dániel közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az aszály és a szárazság miatt országos tűzgyújtási tilalom van érvényben, vagyis az erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében még a kijelölt tűzrakóhelyeken is tilos tüzet gyújtani. Saját kertben lehet grillezni, bográcsozni, a tüzet azonban egy pillanatra sem tanácsos felügyelet nélkül hagyni.
Az utóbbi időben sokszor keletkezett tűz mezőgazdasági munkálatok közben is, ezért fontos, hogy a gazdák rendszeresen olajozzák, zsírozzák a munkagépek forgó, súrlódó alkatrészeit, mert a felforrósodott részek könnyen meggyújtják a munka közben rájuk rakódott növényi törmeléket, és ezzel az egész gabonatáblát. Az OKF közleménye hozzátette, hogy érdemes időnként betakarítás közben megállni, és a munkagépet megtisztítani a rárakódott olajsártól és növényektől.
A katasztrófavédelem azt kéri, hogy senki ne dobjon el parázsló cigarettacsikket, mezőgazdasági munkagépek vezetőfülkéjében, gabonatáblán vagy mellette senki ne gyújtson rá.
Az elkövetkező néhány napban ugyan eső várható, azonban a lágy szárú vegetáció teljesen kiszáradt, esőzés után néhány órával éppen olyan tűzveszélyes, mint a csapadék előtt volt – figyelmeztet a közleményben az OKF szóvivője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.