BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bombaerős érveket látni az OTP részvénye mellett

Csúcson zárták a múlt hetet az amerikai tőzsdék, a BUX is új rekordot ért el. Az OTP részvényében továbbra is látszik a lendület.

Az S&P 500 és a Nasdaq a múlt héten új csúcsokra emelkedett, és a Dow Jones is erősödött, miközben az USA munkaerő-piaci adatai pozitív meglepetést hoztak. A fő üzenet a globális piacokról, hogy a bikapiac lendülete töretlen, de a túlzott optimizmus jelei és a technikai túlvett szintek figyelmeztetnek az óvatosságra.

OTP bank
Az OTP továbbra is jó vétel lehet / Fotó: Shutterstock

Mi hajtotta a piacot? 

  • Erős munkaerőpiac: júniusban 147 ezer új munkahely, a várakozások fölött, a munkanélküliség 4,1 százalékra csökkent. A vártnál erősebb adatok miatt a júliusi kamatvágás esélye csökkent, inkább szeptember vált a reális célponttá. 
  • Feszültségek a háttérben: az USA új adócsökkentési törvénye 5 ezermilliárd dollárral emeli az adósságplafont, ami hosszabb távon kockázati tényező. 

Profitrealizálás várható ilyen magas árfolyamok esetén, a Nasdaq pozicionáltsága a 98. percentilisnél jár, így rövid távon nőhet a profitrealizálás veszélye. E heti pozíciónyitási konklúzió: rövid távon egyértelműen az óvatosságé a főszerep. Ha a héten profitrealizálás és kisebb korrekció indul, az lehetőséget teremthet az erősebb fundamentumú részvényekbe történő belépésre. A volatilitás még mindig élénk, így a technikai reakciók gyorsabbak lehetnek.

Nyugat-Európában az Euro Stoxx 50 index 2,7 százalékot esett két hét alatt, amit főleg a közelgő amerikai–európai vámháború réme, és a nagyvállalati profitvárakozások visszaesése okozott. A Citi szerint, ha a 10 százalékos amerikai vámfelfüggesztés megszűnik, az akár 4 százalékos EPS-zuhanást is kiválthat. Különösen az autóipar és az alapanyagszektor érzékeny. Közép-Kelet-Európában a magyar BUX index 3,2 százalékkal erősödött, miközben a lengyel WIG20 4,7 százalékot emelkedett ugyanebben az időszakban – vagyis a régió érezhetően jobban teljesített a nyugat-európai átlagnál. Az osztrák ATX 1,1 százalékot nőtt, de a mozgást inkább oldalazás jellemezte.

OTP

Az OTP Bank részvénye jelenleg 27 870 forint körül áll, mindössze 3 százalékra a történelmi csúcstól (52 heti high 28 740 forint), miközben a technikai indikátorok szinte egyhangú emelkedést jeleznek. A emelkedő trendcsatornában a két héttel ezelőtt megfogalmazott várakozásoknak megfelelően az 50 napos forgalomból július 3. szép klasszikus technikai kitörést mutatott, így az árfolyam várhatóan újra megpróbálja a történelmi maximumot elérni, és ha sikerül jelentős forgalommal áttörni, akkor a folytatás 30 ezres tartományok felé hajtja az árakat. Természetesen kisebb korrekciók várhatók. Az indikátorok szerint sem túlvettség sem túladottság nem azonosítható az árfolyamon, viszont a lendületes árfolyam emelkedés a long irányt erősíti. Napi és heti szinten az összes kulcsindikátor esetében (RSI: 60,8; MACD, ADX, mozgóátlagok) minden időtávon „strong buy” jelzés dominál. 

 

A 6,2 P/E szorzó és a kiváló jövedelmezőségi mutatók a fundamentális befektetőket is behozzák az OTP piacára, az elemzői célárak és ahhoz a felértékelődési potenciál megerősíti mindezt. Mivel a fundamentumok alapján az OTP részvény alulértékelt a szektortársakhoz képest, hosszabb távon is maradhat a meglévő trend. Kockázatot a gyors növekedés finanszírozása jelent csak, ami a szabad cash flow rovására mehet, azonban a jelenlegi jövedelmezőség és a bevételnövekedés ellensúlyozza mindezt. A papír már nem extrém olcsó, de nemzetközi összehasonlításban még mindig alulárazottnak számít, ha összevetjük a szektortásaival.

Richter

A Richter részvény erős támasz szintről fordult nagy árfolyammozgással, azonban csak az 50 napos átlagforgalommal. A technikai szintet háromszor megerősítette már a piac. A Richter részvényeinek mozgó átlagai nem festenek szépen, ezért nagyon fontos kérdés, hogy a hosszútávú befektetők mennyire bíznak a részvényben. Mindenesetre az elemzői célárak és az árfolyam nagyon más irányban áll, viszont a hosszútávú befektetők számára a közel 22 százalékos felértékelődési potenciál kiemelkedőnek számít a közép-kelet-európai nagy részvények közül. 

 

Az amerikai dollár gyengülése természetesen nem tesz jót a gyógyszergyári részvénynek, azonban ez a rövidtávú átmeneti leértékelési nyomás inkább a vételi lehetőségeket engedi kiépíteni a Richter részvényben stratégiai szempontból, ezt láttuk a legutóbbi 3,2 százalékos hirtelen árfolyam-emelkedésben is.

Mol

A magyar olajrészvény lényegében visszatért az emelkedő trendcsatornába. Az 50 napos mozgóátlagot elérve, azt kissé meghaladva megerősítést kapott az árfolyam, tehát a befektetők továbbra is bíznak a Mol-részvényekben. 

 

A csatorna tetejéig rövidtávon is 8 százalékot meghaladó emelkedésre van lehetőség, de a fundamentális várakozások, így az elemzői konszenzus is egybeesik ezzel a várakozással.

Magyar Telekom

A Magyar Telekom részvénye továbbra is oldalaz, azonban azt egy uptrend csatornában teszi. Az árfolyama jelenleg 1768 forint körül van, ami mindössze 2,3 százalékkal van lejjebb az 52 hetes csúcsától (az 1810 forinttól) – ez a stabilitás és az erő jele egy olyan részvénynél, amely az elmúlt évben elképesztő, 79,8 százalékos hozamot ért el. Az aktuális P/E ráta 8, a 12 havi osztalékhozam 3,7 százalék, a várt növekedés pedig továbbra is mérsékelt, de pozitív. Technikai jelzések alapján a trend semleges: az RSI (49.5) nem mutat túlvett/túladott állapotot, míg több indikátor (MACD: „Buy”, de ADX, CCI, ROC: „Sell”) vegyes képet ad. A rövid távú mozgóátlagok többsége „Sell”-t jelez, de a hosszabb távúak tartós emelkedést mutatnak. Az elmúlt héten 1,6 százalékos csökkenés látható, de az 1 hónapos teljesítmény gyakorlatilag stagnál (0,1 százalék). 

 

Erős alapok, óvatos optimizmus jellemzi a befektetőket. Heti időtávon a technikai összkép „strong buy” a legtöbb mozgóátlag és indikátor további erőt mutat. Mindez azt sugallja, hogy a részvény árfolyama rövid távon túlhúzott lehet, de a trend még mindig a bikák mellett áll. Az elemzői átlag célár (1646 forint) alatt forog a papír, a fair value célár viszont magasabb (1908 forint), 22,2 százalékos további felértékelődési potenciál mellett. Az aktuális árfolyam a 200 napos mozgóátlag (1375,75 forint) fölött stabilan tart, de a 14 napos RSI és a heti túlvett státusz figyelmeztető lehet rövid távra. Bár a fundamentumok kiválóak – olcsó értékeltség, stabil osztalék, erős nyereségesség –, a rövid távú technikai kép szerint némi konszolidáció várható lehet egy nagyon erős rali után. Hosszabb távon viszont a növekedési sztori és az osztalékstratégia továbbra is támogatja a pozitív kilátásokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.