A nyárra készülve is folytatták a vagyonfelhalmozást a magyar háztartások, melyek hazai értékpapírokban tartott befektetése bő félezer milliárd forinttal hízott májusban, és ezzel újabb csúcsot döntött a jegybank (MNB) legfrissebb adatai alapján.
A hónap végén 28 466 milliárd forintnyi megtakarítást tartott a lakosság magyar állampapírban, hazai kibocsátású kötvényekben, részvényekben, illetve befektetési jegyekben. Ez 1,9 százalékos bővülést jelent áprilishoz képest.
Az egy hónap alatt elért 524 milliárd forintos növekedésben ezúttal sokkal nagyobb szerepe volt a látványosan élénkülő megtakarítási kedvnek, mint az egyébként kedvezően alakuló piaci hozamoknak, Utóbbiak 134,1 milliárd forinttal gyarapították a félretenni képes háztartások vagyonát.
A háztartások eközben 390 milliárd forintért vásároltak itthoni kibocsátású eszközöket. Ez közel tízszerese az áprilisban befektetett összegnek, legutóbb pedig 2023 novemberében táraztak be ennél is nagyobb tételben. A befektetési kedv ez alapján tehát másfél éves csúcsra szökött fel idén májusban.
A magyar lakossági megtakarítások legnagyobb szeletét adó magyar állampapírból 91,4 milliárd forintnyit vettek májusban. Ezen belül a hosszú – egy évnél hosszabb – lejáratú kötvényekből 60 milliárd forintnyit váltottak vissza, az egy évnél rövidebb papírok (jellemzően diszkont kincstárjegyek) iránt viszont kiemelkedőnek bizonyult a kereslet, 145 milliárd forintot meghaladó értékesítéssel. Emellett a devizában jegyzett állampapírokba további hétmilliárd forintot fektettek.
A kötvények felértékelődésével együtt 0,7 százalékkal gyarapodott a lakossági kézben lévő hazai állampapírvagyon. Ezzel négy hónapja tartó csökkenő trend tört meg, és idén első alkalommal nőtt a kisbefektetők állampapír-állománya. A háztartások ezzel pedig 13 228 milliárd forinttal járultak hozzá az államadósság finanszírozásához.
A nem állami kibocsátású (banki, vállalati) kötvényekből 21,5 milliárd forintot vettek a háztartások, az ilyen termékekben fialó vagyonuk így 3,1 százalékkal nőtt, átlépve a 700 milliárd forintot.
A hónap nyertesei a befektetési alapok és az ilyen eszközöket tulajdonló lakossági megtakarítók voltak. Az alapkezelőkhöz érkezett a legnagyobb összegű, 217 milliárd forintnyi friss megtakarítás. Az utolsó tavaszi hónapban megérte a profikra bízni a befektetések kezelését, az alapok ugyanis 91 milliárd forintnyi hozamot szállítottak az ügyfeleknek.
A háztartások befektetési jegyekben fialó vagyona a fentieknek köszönhetően 2,6 százalékkal nőtt, első alkalommal meghaladva a 12 ezermilliárd forintos határt.
A részvénybefektetéssel általában óvatos hazai lakosság májusban dacolt a régi tőzsdei bölcsességgel (Sell in may, and go away! – vagyis májusban érdemes eladni a részvényeket, és távozni a piacról), és régen látott, közel 60 milliárd forint értékben tárazott be magyar részvényekből.
A kockázatvállalás pedig már rövid távon is kifizetődött, a kisbefektetők bő 41 milliárd forintnyi árfolyamnyereséget zsebelhettek be a rekordszintre erősödő BUX index 3,8 százalékos ralijának köszönhetően.
A hazai nagypapírok közül
A legjobban azok jártak, akik az ANY Biztonsági Nyomda részvényeiből táraztak be, a nyomdavállalat részvényei ugyanis negyedével értékelődtek fel egyetlen hónap alatt.
A lakosság hazai részvényekben fialó vagyona a kiemelkedő mértékű friss befektetésnek és a bőkezű tőzsdei hozamok együtteseként 4,3 százalékkal gyarapodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.