BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az utolsó pillanatban jöhet a vámmegállapodás – bennfentes infókat árult el a portugál pénzügyminiszter

Július 9-én lejár a Donald Trump által megszabott határidő. Joaquim Miranda Sarmento portugál pénzügyminiszter úgy látja, van esély a két fél megállapodására és a vámháború enyhülésére.

A héten jár le Donald Trump amerikai elnök ultimátuma, ugyanis július 9-én lépnek hatályba az Amerikai Egyesült Államok által az Európai Unióra kivetett vámok. Brüsszelnek tehát már csak két napja van arra, hogy dűlőre jusson Washingtonnal a vámháborúban. Erre Joaquim Miranda Sarmento portugál pénzügyminiszter szerint jó esély mutatkozik.

Joaquim Miranda Sarmento on July 7.
Portugália, Európai Unió, EU
Amerikai Egyesült Államok
kereskedelmi háború, vámháború
Joaquim Miranda Sarmento portugál pénzügyminiszter szerint közel a megállapodás a vámháborúban az Egyesült Államok és az EU között / Fotó: Omar Havana / Bloomberg

A tárcavezető a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok olyan megállapodásra juthat, amelynek keretében a vámtarifák 10 százalék alatt maradnak, és amely elősegíti a két fontos gazdasági szereplő közötti kereskedelmi kapcsolat fenntartását.

Sarmento szerint az uniós pénzügyminiszterek hétfőn és kedden tartandó ülése után várható a naprakész tájékoztatás arról, hogy az Európai Bizottság mit tudott megtárgyalni az amerikai kormánnyal. A pénzügyminiszter szerint ezek a vámok „valószínűleg 10 százaléknál alacsonyabbak lesznek, de meglátjuk, mi lesz az eredmény”.

Kulcsfontosságú lenne megállapodni

Az EU számára különösen fontos, hogy július 9-ig kereskedelmi megállapodást kössön Donald Trump amerikai elnökkel, mert ha ez nem történik meg, akkor a blokk Amerikába irányuló exportjának nagy részére kivetett vámok 50 százalékra emelkednek. Trump országa szinte valamennyi kereskedelmi partnerére szigorú vámokat vetett ki, arra hivatkozva, hogy vissza akarja hozni a gyártást amerikai földre, és hogy megakadályozza azt, hogy más országok kihasználják az Egyesült Államokat.

„Ha a megállapodás feltételei nem kedvezők az EU számára, akkor nem lesz megállapodás. Ha szerdán nem sikerül megállapodásra jutni, akkor nagy valószínűséggel új határidő lesz” – mondta Sarmento, aki hangsúlyozta, hogy ha nem sikerül megállapodásra jutni, Európának akkor sem szabad teljes körű megtorló intézkedéseket hoznia, hanem nagyon is körültekintőnek kell lennie az európai gazdaság és az európai fogyasztók védelme érdekében.

Kezdődik a TAP portugál légitársaság privatizációja

Sarmento arról is beszélt, hogy a portugál kormány a következő hetekben be fogja jelenteni az állami tulajdonú TAP légitársaság privatizációs folyamatának megkezdését. A tárcavezető megerősítette azokat a korábbi híreket, hogy Portugália a légitársaság kevesebb mint 50 százalékának eladását tervezi.

Európa legnagyobb, teljes körű szolgáltatást nyújtó légitársaságai – az Air France-KLM, a Deutsche Lufthansa AG és a British Airways-tulajdonos IAG – egyaránt érdeklődnek a TAP iránt. A portugál légitársaság vonzereje abban rejlik, hogy

  • a legnagyobb európai légi közlekedési szolgáltató Brazília viszonylatában.
  • A TAP ezenkívül Afrikában is erős jelenléttel rendelkezik,
  • és számos járatot üzemeltet Észak-Amerikába.

A TAP privatizációjának elindítását eredetileg 2025 elejére tervezték, azonban elhalasztották, miután a parlament márciusban bizalmi szavazással megbuktatta a jobbközép kisebbségi kormányt. Az országban májusban előrehozott választásokat tartottak, amelyeket a kormánykoalíció nyert meg, így megerősítette többségét a parlamentben, de az abszolút többségtől még mindig elmarad.

Megerősítette a vámháborúval kapcsolatos értesülést az EU szóvivője

Sarmento szavaival egybecseng Olof Gil hétfői nyilatkozata is. Az uniós szóvivő Brüsszelben arról beszélt, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen vasárnap este telefonon egyeztetett Donald Trump amerikai elnökkel a kereskedelmi háborúról. Gil szerint a felek előremutató eszmecserét folyattak, jó úton haladnak egy elvi megállapodás felé.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok tárgyalódelegációi a hét végén is egy olyan megállapodás kidolgozásán fáradoztak, amely elkerülné az EU-s termékekre kivetett 50 százalékos vámokat, és mindkét fél számára kedvezők lennének. Az USA korábban az Egyesült Királysággal már kötött egy hasonló vámalkut, a britek esetében végül 10 százalékos vámokban állapodtak meg.

Nem csak az EU tagállamai várják lélegzet-visszafojtva a tárgyalások kimenetelét, a pénz- és tőkepiacok is kivárnak a hét közepén lejáró vámhatáridő előtt. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.