A begyűjtött mennyiség mellett a hulladékokból nyerhető haszon is jelentősen csökkent az idén. A szervezetek ezért jóval nagyobb költségekkel tudják csak teljesíteni az uniós előirányzatot, amely fejenként négy kilogramm e-hulladékot jelent. A legnagyobb hulladékhasznosító szervezet, az Electro-Coord Kht. 15 százalékos költségnövekedéssel számol csak amiatt, hogy a hulladékokból visszanyerhető másodlagos nyersanyagok ára nagyot zuhant és nehezen értékesíthetők. A színesfémek felvásárlási ára például egyharmadára esett vissza a válság előtti szinthez képest. Az alapanyagokból ezért többhavi készlet halmozódott fel hulladékkezelő partnereinél. Ezek veszteségeit az Electro-Coord kénytelen saját tartalékaiból átvállalni annak érdekében, hogy gondosan felépített begyűjtő és hasznosító rendszerük megrendülését elkerülje.
Mivel a feldolgozóipar, továbbá a jármű- és építőipar felvevőképessége még mindig alacsony szinten áll, a másodlagos nyersanyagok árai belátható időn belül nem fognak beállni a válság előtti szintre. Márpedig ez az e-hulladék-feldolgozás gazdaságossági szempontjából döntő fontosságú. „ Ha a piacok nem élénkülnek, az a termékek fogyasztói árába beépített hulladékkezelési díjak emelkedését eredményezi” – mondta lapunknak Tóth Zoltán, az Electro-Coord ügyvezető igazgatója. Az ügyvezető szerint az elektronikai gyártók szívesen vennék, ha a magyar állam a fogyasztás ösztönzésére forrásokat különítene el a számos európai országban már meghirdetett „roncsprémium”-programok mintájára.
Beszerzési forrásaik bővítéséhez új módszereket is keresnek a kht.-k. A helyzetet jellemzi, hogy az elektronikai kereskedésekben országszerte szervezett csereakciók, amelyekben a régi készülékek kedvezményesen cserélhetők újra, nem hozták meg a várt eredményeket. Így több koordináló szervezet iskolákkal, civilszervezetekkel társulva hirdeti meg visszagyűjtési kampányát. Helyzetüket nehezíti, hogy sok helyen nem áll még rendelkezésre a szükséges infrastruktúra.
Ezzel párhuzamos jelenség a piacon, hogy az informatikai berendezéseiket leselejtező cégek szemében felértékelődtek az e-hulladékok. Erre utal, hogy egyre több az olyan vállalat, amely már pénzt is kér nagy menynyiségű, leselejtezett elektronikai eszközeiért és az ipari hulladékokért a leadáskor. Bár a jelenség nem teljesen új, a jelek szerint a cégek komolyabb bevételi forrásként az idén számolnak először ezzel a lehetőséggel. Ezek a folyamatok a vállalatok megcsappanó bevételeivel és a színes- és nemesfémek tőzsdei jegyzésárával vannak összefüggésben. „Amikor a jegyzésárak emelkednek, annak az elektronikai hulladékok piacán is érezhető a hatása. A cégek ilyenkor sok esetben még tendereztetik is a bontókat, hogy minél több pénzért értékesíthessék elhasznált berendezéseiket” – mondta Balika István, a Metalex 2001 Kft. elektronikai üzletágának vezetője. A szakember nem gondolja, hogy a cégek hosszú távon hasznot húzhatnának a leselejtezett IT-berendezéseikből. Ehhez azonban a fogyasztásnak újra növekedési pályára kell állnia.
Cserekészülék fejében sok kereskedés ingyenes házhoz szállítást vállal, sőt, a termékazonossághoz sem mindig ragaszkodnak, és ez további ösztönző erővel hat.
„A vásárlók ilyenkor pozitívan értékelik, hogy az elromlott vagy elhasználódott készülékük is értéket képvisel” – mondta lapunknak Marosvásárhelyi Attila, az Electro World működési igazgatója.
Cserekészülék fejében sok kereskedés ingyenes házhoz szállítást vállal, sőt, a termékazonossághoz sem mindig ragaszkodnak, és ez további ösztönző erővel hat.
„A vásárlók ilyenkor pozitívan értékelik, hogy az elromlott vagy elhasználódott készülékük is értéket képvisel” – mondta lapunknak Marosvásárhelyi Attila, az Electro World működési igazgatója.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.