Míg korábban kézzel és emiatt nem eléggé hatékonyan dolgozták fel a bevett készülékeket, a fejlesztések eredményeképpen ma a hazai bontók többsége korszerű gépi technológiával van felszerelve. Így biztosítható, hogy a jól értékesíthető és a gyártáskor újrahasznosítható nyersanyagok minél nagyobb része kinyerhető legyen a leselejtezett eszközökből. Az újításoknak a jövőben is nagy hasznát vehetik a bontók, hiszen évről évre nő a visszavett elektronikai hulladékok mennyisége Magyarországon.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium frissen publikált adatai szerint 2008 végéig a hulladékbegyűjtés volumene elérte, sőt 10 százalékkal meghaladta a lakosonként négy kilogrammot, amelyet uniós előírások szerint hazánknak tavaly először kellett teljesítenie. A teljes mennyiség 84 százalékát az új termékek előállításakor másodlagos nyersanyagként a gyártók hasznosítják újra. Abban, hogy a visszavett mennyiség évente 7-8 ezer tonnával nő, meghatározó jelentőségük van a koordináló szervezeteknek, amelyek tavaly mintegy 15 milliárd forintot fordítottak hulladékkezelési célokra. Emellett a sikerek a szervezetek közötti folyamatos egyeztetéseknek és a begyűjtőhálózat szervezettségének is köszönhetők. „A koordináló szervezetek együttműködése révén a begyűjtési adatok tekintetében hazánk az újonnan csatlakozott országok élvonalába került” – értékelte az eredményeket Tóth Zoltán, az Electro-Coord Kft. ügyvezető igazgatója.
A bontók is megérezték tavaly a hulladékmennyiség növekedését, az idei évben azonban már kevésbé derűlátóak. Az osztrák tulajdonú Loacker Hulladékhasznosító Kft. elektronikai üzletága működése óta a legmagasabb anyagforgalommal dolgozott 2008-ban. A vállalkozás több százmilliós beruházást követően 2005-ben kezdte el a bontási tevékenységet. Azóta is folyamatosan újítják a feldolgozás technológiáját, és új telephelyeket építenek, így készülve a következő években várható bővülésre. Tavaly szeptember óta a céghez beérkező hulladék mennyisége ugyan visszaesett, de a válság elmúltával bíznak a fellendülésben – mondta lapunk megkeresésére Ille Balázs ágazatvezető. Mintegy 30 százalékos növekedést tapasztaltak a feldolgozók a visszavett monitorok és televíziók területén.
A Selector Kft., amely képcsöves berendezések bontására szakosodott, 10 milliós beruházással üzemelt be tavaly egy korszerű gépet, amellyel évente kétezer tonna minőségi másodlagos nyersanyagot képes előállítani. „A mi területünkön középtávon még 10-15 százalékos növekedés várható évente. Ez egészen addig tart majd, amíg a modern képernyők teljesen kiszorítják a képcsöveket” – véli Tar Imre ügyvezető igazgató.
Az e-hulladék idei volumenét hátrányosan érinti, hogy erőteljesen visszaesett a háztartási berendezések iránti kereslet. A fogyasztók ugyanis főként új készülékek vásárlásakor adják le a régi eszközeiket. Bár az előírt begyűjtendő mennyiség a tavalyihoz képest az idén nem változik, a koordináló szervezeteknek sokkal nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük, hogy a csökkenést elkerüljék. A jövőben ennek jegyében szorosabbra fűzik a kapcsolatot a kereskedőkkel, és figyelemfelkeltő tájékoztató kampányokat indítanak be. Emellett fontosnak tartják az infrastruktúra további fejlesztését, ehhez a termékdíjrendszer átalakítása járulhatna hozzá. „A költségvetésbe évente 20-25 milliárd folyik be ezen a címen, ennek a sorsa ezután követhetetlen. Ehelyett egy külön alapba kellene gyűjteni ezt a pénzt, ez országos hulladékudvar-hálózat kialakítását tenné lehetővé. Ezzel lehetne a begyűjtési arányt hatékonyan tovább növelni” – mondta lapunknak Tóth Zoltán. Példaként említette a nyugat-európai modellt, ahol a hulladékudvarok önkormányzati kezelésben állnak, és az elektronikai hulladékok legfőbb gyűjtőhelyei.
A tárca szakmailag illetékes hivatalnoka a kommunikációs osztályon keresztül úgy tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a pénz a központi költségvetésbe került.
A tárca szakmailag illetékes hivatalnoka a kommunikációs osztályon keresztül úgy tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a pénz a központi költségvetésbe került.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.