„Hatékony” olajfinomítók vásárlására készül a Lukoil, hogy feldolgozhassa saját termelésű olaját. Ma az arány csak mintegy 50 százalékos. A második legnagyobb oroszországi olajfeldolgozó kapacitású társaság arra számít, hogy hamarosan ismét megnő az olajfeldolgozás haszonrése, így saját eredményessége is javul. Minderről a Lukoil 100 százalékos tulajdonában lévő kereskedő-leányvállalat, a Litasco SA vezérigazgatója, Gati al-Jebouri számolt be egy isztambuli konferencián a Bloomberg tudósítása szerint. Andrej Gajdamaka, az olajóriás stratégiai fejlesztési igazgatója már az idei harmadik és negyedik negyedévben az árrés növekedését várja. Augusztusban ugyanis még csak 10 dollár volt az oroszországi finomítók által vásárolt és feldolgozva továbbadott olaj tonnánkénti ára közötti különbség, szeptemberben már 17,50 dollár.
A társaság már mintegy két éve hangoztatja európai finomító- és benzinkúthálózat-felvásárlási terveit. Azóta hollandiai finomítóban szerzett érdekeltséget, s a szicíliai ISAB komplexum teljes tulajdonosává vált, miközben az üzemanyag-kiskereskedelemben Európa-szerte – így Magyarországon is – erősített. Gati al-Jebouri arról nem beszélt, hogy most merre keresgél a cége. A kínálkozó lehetőségeken belül nyilván azok a vonzóbbak, amelyekkel a Lukoil könnyebben kiválthatja üzemanyag-vásárlásait. Magyarországon részben már önálló: az itt eladott üzemanyag egy hányadát saját, bulgáriai és romániai finomítóiból hozza, illetve a Moltól veszi, amely azonban épp a Lukoiltól vásárolja az általa feldolgozott olaj jelentős hányadát.
Ám miközben 2007-ben még a Molt is ígéretes lehetőségnek minősítette Leonyid Fedun vezérigazgató-helyettes, Vagit Alekperov vezérigazgató nemrég már azt mondta lapunknak, hogy cége Magyarországon nem készül beruházásra. Mindazonáltal éppen a Mol Dunai és Slovnaft finomítója felel meg a leginkább Európában a Lukoil fenti hatékonysági elvárásának, de a mantovai létesítmény is középszinten áll nyereségtermelő képessége szempontjából. Igaz, hogy a Mol-leány INA-hoz tartozó rijekai és sisaki létesítmények már csak a derékhad után jönnek, de egy a médiában megjelent minapi találgatás szerint a Mol készséggel eladná horvátországi érdekeltségét egy orosz cégnek, ha cserébe megszabadulhatna 21,2 százalékos tulajdonosától, a Szurgutnyeftyegaztól. VG
A legnagyobb finomítóparkja Oroszországban a Rosznyefty állami társaságnak van. A második legnagyobb Lukoil nemrég jelezte, hogy 2012-re összes finomítói terméke megfelel az uniós normáknak.
A legnagyobb finomítóparkja Oroszországban a Rosznyefty állami társaságnak van. A második legnagyobb Lukoil nemrég jelezte, hogy 2012-re összes finomítói terméke megfelel az uniós normáknak.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.