Cégvilág

"A PPO-ügy óriási károkat okozott a netező társadalomnak"

A Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) mélyen elítéli a PPO autópálya-matricákat értékesítő magáncég fogyasztókat megtévesztő eljárását, valamint erősen aggályosnak tartja az Állami Autópálya Kezelő Rt. (ÁAK) honlapszerkesztési gyakorlatát – olvasható az MTE közleméynében.

A PPO-ügy óriási, felmérhetetlen károkat okozott a magyar internetező és interneten kívüli társadalomnak. Idehaza több ezer, vagy inkább több tízezer ember dolgozik azon legalább tíz éve, hogy hirdesse, bizonyítsa: az internetes biztonságos, etikus és gazdaságos - hangsúlyozta az Indexen megjelent véleményében a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének elnöke. Gerényi Gábor kiemelte: az internetes kereskedelem terjedésének ügye a magyar gazdaság versenyképesebbé tételének elképesztően fontos területe.

Mint ismert, a ppo.hu oldalt üzemeltető cég január 12-én megterhelte ismeretlen számú, de gyaníthatóan tízezres nagyságrendű ügyfélköre tagjainak bankszámláját egyenként 2490 forinttal.

A cég online fizetéssel kínált egyebek között autópálya-matricát, szolgáltatását korábban ingyenes csomagban is biztosította, később pedig az ügyfelek bankkártyáinak regisztrációjához kötötte. A ppo.hu az előző év végén úgy módosította általános szerződési feltételeit (ÁSZF), hogy arról az ügyfeleket a belső levelezésen kívül más módon nem értesítette. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztálya szerdán, január 13-án nyomozást rendelt el csalás bűntett elkövetése alapos gyanúja miatt a PPO ügyében (egyelőre ismeretlen tettes ellen).

Mindemellett, a múlt hét végéig azokat a felhasználókat, akik az az ÁAK honlapján keresztül szerettek volna autópálya-matricát vásárolni, az állami vállalat honlapja minden különösebb figyelmeztetés nélkül a PPO webszolgáltatására terelte. (Az ÁAK a honlapjáról az átlinkelés az ügy nagyobb publicitásával eltűnt, az ÁAK szóvivője pedig kijelentette, hogy „az internetes matricavásárlás versenypiac, bármilyen vállalkozás bejelentkezhet hozzájuk, és leszerződhet erre a tevékenységre”.)

A PPO eljárása az MTE szakmai állásfoglalása szerint sérti az internetes etikai normákat, valamint a tisztességes piaci viselkedés szabályait. A PPO (és közvetve az ÁAK) nemcsak a gyanútlan és az internetes vásárlásban járatlan felhasználókat tévesztette meg, de a legrégebbi és leggyakorlottabb internetfelhasználókat is.

MTE ÁAK ppo internet
Kapcsolódó cikkek