Optimista profitterv a Henkel AG-től
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA vártnál hatékonyabb szerkezetátalakításnak köszönhetően jelentős növekedést vár az idei működési eredményében a Henkel AG – hangsúlyozta a német vegyipari társaság friss tavalyi adatainak közzétételekor. E szerint a tavalyi utolsó negyedévben az adózás és kamatfizetés előtti 284 millió eurós átalakítási költségekkel számolt profit 39 százalékkal bővült, 1,08 milliárd euróra a megelőző évi 779 millió eurós tisztított eredményről. A cég átalakítási költségekkel nem számolt üzemi eredménye viszont 1,36 milliárd euróra csökkent a megelőző évi 1,46 milliárdos kiigazított eredményéhez képest. A társaság pénteken megemelte részvényenkénti profitvárakozását, ennek hatására kétéves csúcsra szökött az árfolyama a frankfurti kereskedésben.
A Henkel augusztusban kezdett üzletpolitikai váltásba, amelynek lényege, hogy az ipari megrendelések szűkülése miatt a ragasztóanyag-divízió működését csökkenteni kezdte, míg a háztartási vegyi áruk és szépségápolási termékek piacán erősítette pozícióját. Az ipari megrendeléseken belül – elsősorban az autógyártók és építőipari cégek kisebb beruházásai miatt – az organikus termékek forgalma közel 10 százalékkal esett tavaly, ezért augusztusban komplex átalakítási programot indított a cég: ragasztóanyag-üzletágában nagymértékű gyárbezárásokat és leépítéseket kezdett, míg augusztusban megtakarítási programmal fejelte meg a pénzügyi tervezést.
Az árfolyamhatástól és akvizíciós költségekkel megszűrt forgalmi eredmény süllyedését végül sikerült 3,5 százalékra mérsékelni, 13,6 milliárd euróra 2009-ben, elsősorban a háztartási és szépségüzletág árbevételeinek szinten tartásával. A ragasztóanyag-divízió 7,5 százalékos árbevételesést szenvedett el az év egészében, eredménye 26 százalékkal múlta alul a megelőző évit: 506 millió euró lett, de a társaság számításai szerint ez az üzletág is túljuthatott a mélyponton, és az idén már nőhet a profit.
A magyar kilátások hasonlóak a Henkel nemzetközi helyzetéhez. A fogyasztói piacokon megnyugtató volt a teljesítmény, míg az ipari területeken – különösen az autó- és az építőiparban – nagyon nehezek voltak a körülmények. A cég felkészült arra, hogy 2010-ben nehéz évnek néz elébe, különösen ami az első fél évet illeti, a gyenge gazdasági és fogyasztói kilátások miatt – nyilatkozta korábban a Henkel Magyarország nemrég kinevezett ügyvezető igazgatója, Dieter Knoll. GT


