Tegnaptól ismét koncesszió alapján lehet bányászati kutatást folytatni Magyarországon – mondta lapunknak Molnár József, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (MBFH) elnökhelyettese. Az országot zárt területté nyilvánították, ahol csak koncessziós eljárást követően lehet stratégiainak minősülő természeti kincsek után kutatni. Mint hozzátette, egész Európában ez a gyakorlat honos. A koncessziót elnyert pályázók 35 évre kapnak jogosultságot arra, hogy meghatározott területen bányászkodjanak. Ott, ahol megalapozottan lehet számítani természeti kincsre, a koncessziós díj is nagyobb lesz.
A szakember beszámolt arról is, hogy a kilencvenes években már működött ez a rendszer, ám 1999-ben nyílt területté nyilvánították az országot, s a bányakapitányságok adták meg a hatósági engedélyt a kutatásra. Így azonban nem feltétlenül az jutott engedélyhez, aki a legelőnyösebb tervet nyújtotta be, hanem az, aki előbb jelentkezett.
A meglévő hatósági engedélyek egyébként továbbra is érvényesek maradnak, ám a kutatási jog lejártát követően az érintett földterület is bekerül a zárt rendszerbe.
Az új rendszerben sem szűnik meg a bányajáradék intézménye – mondta Molnár József. Ám mostantól több bevételhez juthat az állam ebből a forrásból, mint korábban, ugyanis a koncessziós pályázatok értékelésénél magasabb pontszámot kap az, aki a törvényben meghatározottnál nagyobb járadékot vállal – tette hozzá.
Az MBFH elsősorban a szénhidrogén-kutatás területén számít pályázókra, de biztosan többen is jelentkeznek zempléni vagy recski rézkutatásra – jegyezte meg a szakember.
Felvetésünkre azt is elmondta, hogy a geotermikus energia esetén csak 2500 méter alatti fúrásokra vonatkozik a koncessziós szabály (itt egyébként már februártól él a zárttá nyilvánítás). A fölött elegendő a vízügyi hatósági engedély beszerzése. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.