BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kis előrelépés Moszkvában

Gazprom–MFB tervezővállalat születik a Déli Áramlat magyar szakaszára

Bőven maradtak nyitott kérdések Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter moszkvai tárgyalásai után: sem a Malév, sem a Mol ügyében nem született végső megállapodás. Ennek ellenére mindkét fél elégedett az eredményekkel.

Modernizációs partnerségi nyilatkozat született pénteken a magyar–orosz vegyes bizottsági ülés lezárásaként. A megbeszéléseken terítékre került az összes, a két ország között feszültséget okozó kérdés, ám azokban csak részeredmények születtek, amelyeket jegyzőkönyvben rögzítettek. Az esemény után összességében így is elégedetten nyilatkozott a magyar küldöttséget vezető Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és fő tárgyalópartnere, Viktor Zubkov orosz első miniszterelnök-helyettes. A szaktárca (NFM) közleménye szerint Fellegi Tamás Viktor Zubkovval négyszemközt is tárgyalt, az energetikáért felelős Igor Szecsin miniszterelnök-helyettessel, továbbá Szergej Kudrin miniszterelnök-helyettessel, egyben pénzügyminiszterrel pedig szűk körben találkozott.

A nyitva maradt kérdések egyike a Malévvel kapcsolatos magyar adósság sorsa. A szakértői tárgyalások még folynak, és bonyolulttá teszi őket az állami támogatást tiltó uniós szabályozás kezelése is, de Fellegi Tamás szerint néhány héten belül megoldás várható.

Az sem dőlt el, milyen feltételekkel szállna ki a Molból a magyar cégbe a hátsó ajtón át érkezett Szurgutnyeftyegaz, vagy az, hogy ha marad, hogyan vehet részt a társaság életében. Fellegi Tamás az ülés után azt mondta, hogy a Mol–Szurgut ügyet vállalati szinten kell megoldani, de kormányszinten is kezelni kell, mert rossz hangulatot teremt a gazdasági kapcsolatokban, és akadályozhatja a fejlődést. A Világgazdaság úgy tudja, hogy segítené a két társaság egymásra találását, ha a Szurgut kedvező áron kínálna olajat a Molnak, vagy ha a magyar olajcég ilyen kéréssel, feltétellel állna elő.

Várat magára a Magyarországra érkező orosz gáz árának a csökkentése is. Igaz, itt két okból sem ígérkezett áttörés: addig nem javulnak a magyar tárgyalási pozíciók, amíg nincs az orosztól eltérő, nagy tételes importlehetőségünk, illetve amíg nem tudunk, vagy nem akarunk olyat felkínálni Oroszországnak, amiért cserébe az engedne a gáz árából. Idekapcsolható a tárgyalások két további témája, a paksi bővítés és a budapesti metrófejlesztés. Viktor Zubkov a találkozón ismét közölte, hogy Oroszország kész felajánlani a legújabb technológiát a paksi atomerőmű blokkjainak modernizálásához, az új blokkok építéséhez, és segítene a budapesti metró korszerűsítésében is. Más formában azért volt haladás a gázárak ügyében. Az észak-afrikai és a japán eseményekre reagálva a „felek igyekeztek hosszabb távú megoldásokat felvázolni a túlságosan nagy áringadozások elkerülésére”. Hozzátesszük, jelenleg is olyan, kilenc hónap áraival dolgozó képlet szerint vásároljuk az orosz gázt, amelyben kisimulnak az árcsúcsok és mélypontok.

Annál nagyobb újdonság, hogy miközben már van egy orosz–magyar (Gazprom–Mol) tervezőcég (a SEPco) a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakasza megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére, a Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank megegyezett Moszkvában egy tervezővállalat megalapításáról. A magyar fél megerősítette a Déli Áramlat melletti elkötelezettségét is. Az utóbbi hónapokban nem érkezett új hír a magyar szakaszon mintegy 200 milliárd forintos projekt előkészítéséről, ahogyan a Moszkvában szintén terítékre került egymilliárd köbméteres, Mol–Gazprom tulajdonú gáztárolóról sem. Kudrinnal a hosszú távú pénzügyi kapcsolatokról tárgyalt Fellegi Tamás.

Pengeváltás

A Mol–Szurgut ügyben kis üzengetésre is sor került a találkozó utáni nyilatkozatokban. Viktor Zubkov nehezményezte, hogy miközben Oroszország továbbra is beengedi a magyar befektetőket a stratégiai fontosságú szektoraiba, Magyarországon szubjektív akadályok nehezítik az orosz befektetéseket. Fellegi Tamás szerint nincs szó szubjektív akadályozó elemről vagy diszkriminációról: a Mol tőzsdei cég, közgyűlési döntését jóváhagyta az energiahivatal és a bíróság is. Az orosz befektetők megkapnak minden szükséges jogbiztonságot és védelmet, ha megfelelnek a jogszabályoknak.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.