BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BlackRock is beleáll Kínába: dolgozóik nem utazhatnak be céges eszközökkel – féltik az üzleti titkokat

A világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock megtiltotta dolgozóinak, hogy céges laptopokat vagy eszközöket vigyenek magukkal kínai üzleti utakra. A lépés része a geopolitikai feszültségek és az adatbiztonsági aggályok miatti óvintézkedéseknek. A BlackRock döntése egy szélesebb trendbe illeszkedik, mely során a nyugati cégek egyre óvatosabban kezelik kínai jelenlétüket.

A geopolitikai feszültségek miatt egyre több cég szigorítja a kínai üzleti utak szabályait – most a világ legnagyobb vagyonkezelője is lépett: a BlackRock Inc. belső körlevélben tájékoztatta munkatársait, hogy július 16-tól szigorú korlátozások lépnek életbe a kínai üzleti utak során. A dolgozók nem vihetik magukkal céges laptopjaikat, iPhone-jaikat vagy iPadjeiket, és nem férhetnek hozzá a vállalat hálózatához sem Kínában tartózkodva.

A BlackRock is beleáll Kínába: dolgozóik nem utazhatnak be céges eszközökkel – féltik az üzleti titkokat
A BlackRock is beleáll Kínába: dolgozóik nem utazhatnak be céges eszközökkel – féltik az üzleti titkokat / Fotó: ZUMAPRESS.com

Az utazók helyette úgynevezett „kölcsönkészülékeket” kapnak, azaz ideiglenes, nem céges eszközöket, melyeken nem található érzékeny vállalati adat. A rendelkezés nemcsak üzleti utakra, hanem a magánjellegű kínai tartózkodásra is vonatkozik: ilyen esetekben sincs engedélyezett hozzáférés a BlackRock rendszeréhez – számolt be róla a Bloomberg. A döntést nem indokolták hivatalosan, és a vállalat szóvivője sem kívánt reagálni a megkeresésekre, ám a lépés jól illeszkedik abba a tendenciába, amelyet egyre több amerikai és globális pénzügyi intézmény követ. 

A cégek egyre óvatosabbak a kínai adatbiztonsági szabályozások és a geopolitikai feszültségek miatt.

A múlt héten például a Wells Fargo teljesen felfüggesztette a Kínába irányuló üzleti utakat, miután egyik vezető bankárát, Chenyue Maót nem engedték ki az országból. Emellett egy amerikai kormányzati dolgozót – aki a Kereskedelmi Minisztériumnak dolgozik – hónapok óta szintén nem tud elhagyni Kínát.

A BlackRock óvatos, de nem vonul ki

A 2021-ben bevezetett két új kínai adatbiztonsági törvény tovább szigorította a cégek működését: a külföldi vállalatoknak el kell különíteniük a Kínában keletkezett adatokat, sok esetben onshore, azaz helyi adatközpontokat kellett létrehozniuk. Ez jelentős költségnövekedést és működési nehézségeket okoz, különösen a banki és befektetési szektorban – figyelmeztetett az Asia Securities Industry & Financial Markets Association.

A BlackRock kínai érdekeltségei közé tartozik egy teljes egészében birtokolt befektetési alapkezelő, valamint egy vagyonkezelési vegyesvállalat, amelyet a China Construction Bankkal működtet. A mostani lépés arra utal, hogy a cég bár továbbra is jelen kíván maradni Kínában, fokozott óvatossággal viszonyul a helyi működési környezethez.

Az OpenAI nekiugrott Kínának: lopással és kémkedéssel vádolják a DeepSeeket

Az MI-fejlesztés új aranykorában a technológiai titkok védelme létfontosságú: az OpenAI komoly lépéseket tett, hogy megóvja szellemi tulajdonát – különösen a kínai versenytársak által jelentett fenyegetések árnyékában. A 300 milliárd dollárra értékelt OpenAI az elmúlt hónapokban gyökeresen átalakította biztonsági gyakorlatát, miután a vállalat szerint kínai riválisa, a DeepSeek illegálisan másolta le egyik mesterségesintelligencia-modelljét. A vád szerint a DeepSeek úgynevezett distillációs technikával reprodukálta az OpenAI fejlesztését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.