A jelenleg fizetett 12 százalékos különadón felül a gyógyszerek termelői áron számított 5 százalékos válságadójának kivetését javasolja a kormánynak a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége a biztosító által támogatott készítményekre – mondta a Világgazdaságnak Bogsch Erik elnök. Ez az ajánlatuk a Széll Kálmán-terv gyógyszerágazatot érintő elgondolá-saihoz, amelyben a kormány számol a biztosító gyógyszerkiadásainak a csökkentésével is.
A szövetség csak a hosszú távú érdekeket is szem előtt tartó megoldásokat támogatja. Azzal a feltétellel tettek javaslatot a válságadóra, hogy az abból nyert 25 milliárd forint többletbevételt az orvosok és szakápolók bérének rendezésére fordítsák. Az intézkedést július 1-jei hatállyal megtehetné a kormány – jelentette ki az elnök.
Az extra adó – ha azt a kormány lehetségesnek tartja – maradjon az egészségügyben – véli Szolyák Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Ám a kabinetnek a gyógyszertámogatás átalakítására tett javaslata lényegesen többről szól az egy évre kivetett 5 százalékos válságadónál, az egy hosszú távon fenntartható gyógyszerkasszát céloz meg. Ezért kell revízió alá venni a jelenlegi gyógyszer-felhasználási gyakorlatot. Ösztönözni szükséges az orvosokat az egészségnyereséggel járó terápiák alkalmazására, a betegeket az orvos utasításainak betartására, a patikusokat a hatásos és a páciensek pénztárcáját is óvó orvosságok kiszolgálására. Ezért támogatja az innovatív egyesület az eredményorientált finanszírozásra tett kormányzati lépéseket. Az iparági különadót (a kormány 12-ről 18-ra növelné azt, megduplázná az évi 5 millió forintos orvoslátogatói díjat és felülvizsgálná a támogatásvolumen alapján finanszírozott gyógyszerkört), amelyből 26 milliárdos többletbevétel származhat, az innovatív gyártók csak időbeli korláttal s a részletek egyeztetését követően fogadják el. N. T. E.
A Széll Kálmán-terv megállapításai nincsenek összhangban az egészségügy rendbetételét szolgáló Semmelweis-tervvel – véli Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke. Hozzátette: az előző 147 milliárd forintot vonna el a biztosító gyógyszerkasszájából pár év alatt, ez lehetetlen helyzetbe hozná a betegek ellátását. A gyógyszertárak is nehéz helyzetbe kerülnének, mivel egyetlen bevételi forrásuk az árrés, annak csökkenése a 2400 patika közül több száz bezárását idézheti elő a szakember szerint.
A Széll Kálmán-terv megállapításai nincsenek összhangban az egészségügy rendbetételét szolgáló Semmelweis-tervvel – véli Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke. Hozzátette: az előző 147 milliárd forintot vonna el a biztosító gyógyszerkasszájából pár év alatt, ez lehetetlen helyzetbe hozná a betegek ellátását. A gyógyszertárak is nehéz helyzetbe kerülnének, mivel egyetlen bevételi forrásuk az árrés, annak csökkenése a 2400 patika közül több száz bezárását idézheti elő a szakember szerint.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.