BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdos autóberuházások

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Világcégek sora építene gyárat Oroszországban

Járműipar. Évtizedek óta a legnagyobb autóipari beruházásba fog a Ford Spanyolországban. A világcég 1,2 milliárd dollárt szán almussafesi gyára bővítésére, ezzel több száz munkahelyet létesít. Stephen Odellnek, a Ford Europe vezérigazgatójának a bejelentését nyilván örömmel fogadta Miguel Sebastian spanyol ipari miniszter, hiszen országában a legnagyobb a munkanélküliség az eurózónán belül. A 21,3 százalékos ráta az Európai Unió átlagának több mint kétszerese. Ráadásul a 11 egymást követő hónapban csökkenő autóeladások zuhanásba fordultak az elmúlt hónapokban, miután a kormány megszorításokba kezdett a költségvetési hiány féken tartása érdekében, és leállította a roncsautóprogramot. Májusban 23,3 százalékkal szűkült a piac, miközben a spanyol nemzeti össztermék 6 százalékát adja az autóipar.

A Ford ugyanakkor a németországi saarlouisban lévő gyárában is 150 munkahely létesítésére készül, ahol az új generációs Focus gyártását tervezik, és itt készül majd a Focus Electric is. Amellett, hogy szó van egy új haszonjárműgyár törökországi felépítéséről, a romániai egység modernizálására 913 millió dollárt szán a Ford Europe: Craiovában ugyanakkor már a jövő év elején megkezdik az új B-Max sorozatgyártását.

Az oroszországi Sollers csoport, valamint a Ford 50-50 százalékos vegyes vállalatot hoz létre évi háromszázezer gépkocsi gyártására. A két fél abban is megállapodott, hogy az orosz Vnyesekonombankkal kötnek hosszú távú, 1,4 milliárd dolláros finanszírozási szerződést. A Ford–Sollershez tartozik majd a Szentpétervár melletti Ford-üzem, ahol a Focust és a Mondeót gyártják a helyi piacra, a Sollers pedig két tatársztáni üzemét adja a vállalkozáshoz. Emellett a General Motors egymilliárd, a Volkswagen csoport pedig 900 millió dolláros beruházást ígért, és tágyalások folynak a FIAT-tal is egy 1,1 milliárd dolláros gyárépítésről Oroszországban.

A Toyota, amely tavaly 808 ezer autót adott el az Európai Unióban és Oroszországban, eközben elhatározta, hogy a következő két évben több mint egymillió darabosra növeli európai eladásait. A Toyota Motors Europe elnöke, Didier Leroy a Financial Times szerint úgy nyilatkozott: a cég hamarosan bepótolja azt a negyvenezer darabos kiesést, amelyet a márciusi cunami okozott az európai piacon. „Semmilyen okot nem látunk arra, hogy ne sikerüljön az egymilliós értékesítési cél Európában, a kontinens egészét tekintve növekedésnek indul a cég” – fogalmazott. A Toyota Motors a második fél évben a termelés erős bővülésével számol.

A Nissan ugyanakkor azt tervezi, hogy 420 millió angol fontot fordít arra, hogy sunderlandi gyárában 2013-ban megkezdődhessen az elektromos modellje, a Leaf sorozatgyártása. Az észak-angliai üzem Carlos Goshn, a Reanult-Nissan csoport vezetője szerint a Nissan egyik legfontosabb Japánon kívüli egysége. Ezért további 192 millió fontot szán a vállalat a Quashqai modell angliai megtervezésére és a gyártás-előkészítésre. D. K.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.