BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Shopokban utazik a Shell Zrt.

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Töltőállomásai shopjainak felújításával és azok kínálatának frissítésével erősít a versenyben a Shell, amelyet riválisaihoz hasonlóan sújt az üzemanyagpiac gyengélkedése. Az angol–holland csoport európai alelnöke, Kapitány István azonban abban is bízik, hogy a nemrég Magyarországon is bevezetett új termékei révén nőni fog cége piaci részesedése.

Átépíti üzemanyagtöltő hálózatának számos üzletét a Shell Magyarország Zrt., a beruházási döntés hamarosan megszületik. Addig csak annyit árult el a tervekről Kapitány István, az angol–holland anyacég európai kiskereskedelemért felelős alelnöke, hogy a kínálat megújul, és kapható lesz elvihető meleg étel is. A meleg étel bevezetése más európai országokban már megkezdődött, de a kínálat mindenütt a helyi nyersanyagokhoz és ízléshez igazodik.

A jövőre induló, két-három éves projekt jól jelzi a cég előtti fejlődési lehetőségeket is. A Shell a Mol után a hazai üzemanyag-kiskereskedelem második legnagyobb szereplője. Kútjai számát azonban már nem kívánja növelni, sőt, ez év elején néhány kisebb forgalmú egységtől meg is vált. 243 töltőállomást üzemeltet (ebből 50-et a Tescótól bérel), ez körülbelül 23 százalékos piaci részesedést takar. A jelentősebb hálózatbővítés ellen szól az üzemanyagpiac több éve tartó zsugorodása is, marad tehát az egyéb szolgáltatások és termékek piacán való erősítés. Kapitány István tájékoztatása szerint Magyarországon az üzemanyag-kiskereskedők bevételeinek körülbelül 70 százaléka származik a benzin- és dízeleladásból és a 30 shop bevételeiből. Van olyan európai ország, ahol sokkal magasabb a bolti bevétel aránya.

Az eladott üzemanyag mennyiségét azonban növelné a Shell. A napokban a piacról kivontakkal azonos áron kínált új benzinnel és dízellel jelent meg. Ezekkel tankolásonként átlagosan egy liter üzemanyag takarítható meg. Bár ez forgalomcsökkenést jelent, de a cég új vevőkre s piaci részesedése növekedésére számít. A két nagyobb hatékonyságú terméket néhány országban már bevezették, ezekben mintegy félmilliárd liter üzemanyagot sikerült megtakarítani.

A Shell európai alelnöke a romló értékesítési lehetőségek mellett a válságadóval is magyarázta, hogy a magyarországi társaságnak tavaly komoly vesztesége keletkezett. „Az üzemanyagpiacon is jól látható, hogy a gazdasági válság térségünket sokkal jobban sújtotta, mint Európa nyugati és északi felét” – magyarázta. (2011 első felében a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint a hazai benzinpiac 6,1, a dízel 1,4 százalékkal szűkült a 2010. első félévihez képest.)

Más markáns különbségek is vannak a földrész országainak üzemanyagpiacai között. Nagy-Britanniában például a forgalom közel fele a bevásárlóközpontokhoz tartozó töltőállomásokon keletkezik, Skandináviában pedig sok a shop nélküli, olcsó, önkiszolgáló kút, amelyeknél csak kártyával lehet fizetni. Igaz, ahol üzemeltetnek boltot is, ott az utóbbi adja a teljes bevétel 75-80 százalékát. Csehországban jelentős a nagy márkákhoz nem tartozó, úgynevezett fehér kutak aránya. Közös viszont a piacokon, hogy nincs korreláció az adott ország szegénysége vagy gazdagsága, illetve a között, hogy mennyire hajlandók megfizetni a különleges üzemanyagokat.

Míg a társaság sok országban elégedett a piaci részesedésével, Lengyelországban meg kívánja duplázni körülbelül 11 százalékos arányát. Nem kizárt, hogy ehhez felvásárlásokra is szüksége lesz. Hollandiában is „erős beruházási terve van”, de van mit bővíteni a 75 egységből álló oroszországi láncon is. Németországban a közelmúltban zárt le nagy fejlesztéseket.

A Shell Európában közel 11 ezer, világszerte 43 ezer töltőállomást működtet, ezzel a szakma legnagyobbja. Azokon a piacokon, ahol növekedni fog, újabb finomítói kapacitásokra kíván szert tenni, ahol viszont stagnál vagy csökken a kereslet – például Európában –, ott kissé visszavonul. „Úgy látjuk, hogy csak a hatalmas létesítmények, supersite-ok tudnak csak gazdaságosan olajat feldolgozni” – jelentette ki Kapitány.

Integrált olajvállalat lévén a Shell aktív az olaj- és gáztermelésben, jelentős kutatóközpontjai vannak. Katarban nemrég új gyárat indított be, ahol gázból folyékony üzemanyagot gyártanak. Brazíliában beszállt egy biodízel- társaságba, és belefogott a kanadai olajhomok kinyerésébe. Fejleszti a Mexikói-öbölben és Brazíliában folyó szénhidrogén-termelését is. A következő négy évben több mint 100 milliárd dollárt fektet be.

B. Horváth Lilla-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.