Hazai megoldás a biomasszagyűjtéshez
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságHasznosítható lenne az erdészetben keletkező biomassza-alapanyag ma még elvesző mintegy egyötöde a székesfehérvári Smartsol Engineering Kft. fejlesztésének köszönhetően – állítja a társaság. A Smartsol ugyanis 129 millió forintból, ezen belül 77 milliós uniós támogatással, kifejlesztett egy olyan önjáró biomassza-begyűjtő gépet, amely a jelenleg használatban lévő módszereknél sokkal nagyobb hatékonyságot ígér. „Az eszköz elterjedése jelentős zöldenergia- többletet eredményezhet a gazdaság számára” – mutat rá az előnyökre a Smartsol. A szerkezettel ugyanis összegyűjthető az erdészeti gazdálkodás során keletkező biomassza-alapanyag is – főként lomb, bozót, gally, fás szárak és ágak –, majd hasznosítható az energia- vagy hőtermelés számára.
A társaság terveiben szereplő betakarítógép lánctalpai segítségével bármilyen terepen elboldogul majd. A begyűjtött növényi részeket feldarabolja, és – a gabonakombájnokhoz hasonlóan – egy menetben bálákba tömöríti.
A Smartsol Engineering Kft. ügyvezetője, Makai Miklós szerint cége a fejlesztéstől közép- és hosszú távon jelentős üzleti hasznot remél. „Mivel Európában sok ország faunája és energetikai helyzete hasonló a miénkhez, ezért bízunk benne, hogy a fejlesztés során létrejövő erdészeti gépre lesz megfelelő kereslet.”
Az 1999 óta működő Smartsol ipari automatizálással, célgépek tervezésével és kivitelezésével, műszaki kutatás-fejlesztéssel és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozik.


