BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Televíziózás a napernyők alatt

Nyáron, egy átlagos, meleg napon akár 30 százalékkal is eshet a tévés nézettség, de akadnak olyan szezonális cikkeket gyártó, forgalmazó reklámozók, amelyek épp ekkor aktívak. Az idei – tévés szempontból – a labdarúgó-Eb miatt amúgy is más, mint a 1011-es vagy a 2010-es nyár.

Jó 30 százalékkal is tud esni a nézettség egy erősebb nyári napon a télihez képest – mondta a Világgazdaságnak Vidus Gabriella, az R-Time ügyvezető igazgatója, aki az idei Media Hungary konferencián kiadott lista alapján továbbra is a magyar média legbefolyásosabb szereplői között van. Nyáron a nézettségi görbe is kicsit más, hiszen később érnek haza az emberek, és tovább is tévéznek, mint decemberben: amúgy hagyományosan januárban és februárban ülnek legtöbbet a magyarok a készülék előtt.

Ennek ellenére bevétel szempontjából nem reménytelen időszak a nyár sem: „Az RTL Klub júniusi bevétele idén meghaladta a májusit, több mint 100 millió forinttal: ez nem jellemző adat, mert általában a május az erősebb. Nemcsak az RTL Klub esetében, de a kábeleknél is észrevehető a szezonális eltolódás, ami részben a labdarúgó-Európa-bajnokság miatt lehet” – mondta.

2008-at jelölte meg mint utolsó jó évet a tévéiparban, azóta a reklámköltések is jóval visszafogottabbak. Most a foci-Eb jól hoz az MTV-nek, de az első napon, amikor nem volt meccs, a 18–49-ben mért nézettség visszaesett 5 százalék alá – ez pedig azt jelzi, hogy a torna után nehéz lesz megtartania a köztévének a nézőket, és így a hirdetőket. Ez lesz a közmédia nagy feladata, cél ugyanis megtartani azokat, akik az Eb és az olimpia miatt kapcsolnak oda, amúgy előtte csak kereskedelmi tévéket néztek.

Vidus szerint ugyan érezhető, hogy nyáron megcsappan a reklámozási kedv, ugyanakkor vannak direkt erre a pár hónapra időzített kampányok. „Kifejezetten kedvez ez az időszak a szezonális termékeknek, mint a sör, a jégkrém, az üdítő, a napozószerek, a szúnyogirtók, ezek gyártói épp a melegebb hónapokban szeretnek jelen lenni a tévében. Mindig vannak új márkák, de csak alacsony számban: nem mindenkinek jön be annyira a magyar piac. Az pedig, hogy ki hol hirdet, csak az árakon és a csatorna által elért célcsoportok méretén és affinitásán múlik, nincs másféle szelekció” – tette hozzá.

Úr Frigyes, az R-Time kutatási vezetője szerint az elmúlt öt év nézettségi adatait figyelembe véve kijelenthető, hogy július–augusztus az az időszak, amikor a legkevesebb időt töltünk a televízió előtt. Az AGB Nielsen 18–49 éves célcsoportra vonatkozó nézettségi adatait vizsgálva ez azonban még így is napi 208 percet jelent nyáron, ami ugyan kb. egy órával (-21 százalék) kevesebb, mint a januári, 263 perces átlag, ám csak néhány perccel (-3 százalék) alacsonyabb – mondjuk – a májusi 214 perchez viszonyítva. A drasztikusabb változások egyébként inkább az óraátállítások időszakához kötődnek, mint az évszakokhoz.

„Idősávonként azonban már jelentősebb különbségeket is mutathat a nyári tévézés: míg a 17:00–20:00 óra közötti idősávban a januárhoz viszonyított visszaesés több mint 35 százalékos is lehet, addig a 22:00 óra utáni idősávot ez gyakorlatilag egyáltalán nem is érinti. Ám a jó időre, a későbbi sötétedésre és a megnövekedett szabadidőre nemcsak idősávonként, de célcsoportonként is eltérően reagálhatunk: a vidéken, főleg kertes házban élők jobban visszavesznek a nyári tévénézési idejükből, míg például a 4–17 év közöttiek – az iskolai szünetre tekintettel – jóval többet televízióznak” – nyilatkozta a Világgazdaságnak a kutatási vezető.

Ami a foci-Eb hatását jelenti a televízió-nézés mennyiségére: inkább csak a férfiak és a magas vásárlóerővel rendelkező célcsoportok ülnek ilyenkor kimutathatóan többet (+4–7 százalék) a televízió elé.

Jól szerepelt a Soproni sör

2012 júniusáról nincsenek még ilyesféle adatok, de 2011 júniusában a Vodafone volt a leggyakrabban reklámozott márka a tévében, 5700 szpottal. Második a Soproni sör, a harmadik hely a Studio Moder­na 2000 TV Shop termékeihez kötődik. Bőven 4000 szpot fölött volt a Garnier, közel 3000 alkalommal reklámozták tévében a Telenor termékeit, akcióit. Az első tízben ott volt még a Vanish, az Activia, a Dove, az Erste Bank és a Provident. A második húszban találtunk még sörmárkát (Borsodi), szépségápolási szereket (Nivea), és viszonylag aktív volt a Pöttyös Túró Rudi, bő 1400 reklám­szpottal.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.