BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kinyitnák a zsebeket a fürdők

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A SZÉP kártya az üdülési csekk forgalmának csak mindössze a negyedét hozta össze a hazai fürdőkben az év első hat hónapjában.

A SZÉP kártya tulajdonosok sokszor csak a fürdők pénztárainál szembesülnek azzal, hogy kártyájukkal nem tudnak belépőt vásárolni, mert annak idején nem kértek a cafeteria-rendszer szabadidő zsebére feltöltést. A kormányrendelet pedig nem teszi lehetővé az alszámlák közötti évközi átcsoportosítást. A Magyar Fürdőszövetség álláspontja továbbra is az, hogy a fürdők SZÉP kártya forgalmának fellendítése érdekében arra lenne szükség, hogy valamennyi zseb átjárható legyen a fürdők irányába, annak mintájára, ahogyan azt a szálláshelyek esetében sikerült megoldani.

A SZÉP kártya az év első 6 hónapjában az előző év üdülési csekk forgalmának a negyedét hozta mindössze össze a hazai fürdőkben. A Magyar Fürdőszövetség tegnap S. O. S. léggömböket küldött a Parlamentbe a hazai fürdők kéréseivel. A 200 darab vészjelző léggömb azon fürdőket szimbolizálta, ahol SZÉP kártyával már lehet fizetni. Az alacsony érték indoka, hogy a fürdők az év első hónapjaiban csatlakoztak a rendszerhez, és váltak kártyaelfogadó helyekké. Kiemelt problémának tartják, hogy a fürdőszolgáltatások a rekreációs alszámlára kerültek, amely megnehezíti az igénybevételt. Az üdülésicsekk-forgalom az első hat hónapban 60 százalékkal esett vissza, mely a SZÉP kártya forgalommal együtt is 35 százalékos csökkenés az elmúlt évhez képest.

„A kezdeti nehézségek ellenére kezdi beváltani a reményeket a SZÉP kártya. Júniusban ez a jelentős elmaradás már csak 20 százalék volt” – mondta lapunknak Vancsura Miklós. A Fürdőszövetség elnöke szerint a SZÉP kártya teljes körű elfogadtatása és az üdülési csekkhez mért forgalom elérése 1,5-2 év múlva várható, azonban addig a fürdők így keletkezett fenntartási költségeik fedezetét máshonnan kénytelenek előteremteni, mely átlagosan a bevételeik 15 százalékát is elérte. A fürdőkben történő felhasználás mellett az uszodákban történő felhasználás mellett is lobbiznak, hogy a rekreációs tevékenységek ezen köre is bekerüljön elszámolható összegként. A szövetség úgy tudja, több milliárd forint értékű csekket nem használtak fel eddig.

A Nemzetgazdasági Minisztérium is tud róla, hogy a felhasználók nem minden esetben rendelkeznek kellő információval arról, hogy melyik zsebből mely szolgáltatásért fizethetnek, illetve hogy a szálláshely szolgáltatáson kívül nincs átjárhatóság a zsebek között, és utólagos átcsoportosításra sincs lehetőség. Adataik szerint idén június végéig 17 ezer munkáltató több mint 667 ezer dolgozója rendelkezett SZÉP kártyával. A munkáltatók a kártyákra több mint 43 milliárd forintot töltöttek fel. A három kibocsátó vállalatcsoport által megkötött elfogadóhelyi szerződések száma pedig elérte a 32 ezret.

A működés megkezdésével párhuzamosan oldották meg a kibocsátók az egymás termináljain való fizetést, amely már lehetővé vált. Ahhoz, hogy valaki mindegyik kibocsátó által kiadott kártyát el tudjon fogadni, mindegyik kibocsátóval elfogadóhelyi szerződést kell kötnie, ez alapján lehet a tranzakciókat lebonyolítani.

Az irodák is lobbiznak

Levélben hívta fel a nemzetgazdasági tárca figyelmét az utazási irodáknál a SZÉP kártyával kapcsolatban felmerült problémákra a MUISZ. Szerintük a fő problémát az jelenti, hogy a kormányrendelet értelmében a kártyát magánszálláshelyre, belföldi szálláshelyre utazási iroda nem fogadhatja el, csak közvetlenül a szolgáltatást nyújtó szálláshely. Úgy látják: válogat a szolgáltatók között, és bizonytalan hátterű szállodákat is előnyben részesít olyan utazási irodákkal szemben, akik semmivel sem kisebb jelentőségű szereplői a turizmusnak, mint a szállodák.


Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.