BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány megvenné a Bakonyi Erőművet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kormány vételi tárgyalási ajánlatot tesz a Bakonyi Erőmű kapcsán - közölte a Kormányszóvivői Iroda szerdán.

A kormányszóvivői tájékoztatás szerint a kormány megtárgyalta a Mal Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel szoros összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé fennálló tartozások kérdését.

"A kormány számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség - Ajka városa - fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőmű kapcsán" - áll a közleményben.

A Bakonyi Erőmű Zrt.-nek több kérdést kell rendeznie ahhoz, hogy érdemi üzleti tárgyalást kezdhessen egy esetleges tulajdonosváltásról – mondta szeptember 7-én Németh Frigyes, a cég vezérigazgatója az esetleges állami felvásárlás híre kapcsán. Németh Frigyes akkor kijelentette, hogy bármilyen üzleti felvetés vagy tárgyalás csak azt követően lehetséges, ha megnyugtatóan rendeződik a Mallal fennálló vitájuk.

Ráadásul a Bakonyi Erőmű csaknem másfél éve perben áll a magyar állammal, mert a Magyar Energia Hivatal (MEH) 2011. január 1-jétől megvonta a társaságtól bioenergia-termelési kvótájának egyharmadát, ami évente 2,5–3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz. A perben született igazságügyi szakértői vélemények az erőmű álláspontját támasztják alá, így nem lenne akadálya a peren kívüli egyezségnek sem. Jelenleg a MEH a bíróságtól új szakértő kirendelését kéri – mondta a vezérigazgató. Hangsúlyozta: amíg ezt a két kérdést nem sikerül rendezni, addig bármilyen tranzakció aggályos lehet.

A Bakonyi Erőműnek 168 részvényese van, többségi tulajdonosa a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Zrt. A dolgozók és kisrészvényesek 3-5 százalék részesedéssel rendelkeznek. Az ajkai telephelyen működő gázturbinás erőmű 100 százalékban az MVM tulajdona, s Bakonyi Villamos Művek Termelő (BVMT) Zrt. néven működik.

Ellehetetlenülőben a Mal

A Mal közel másfél milliárd forinttal tartozik a timföldgyártáshoz szükséges gőzszolgáltatást biztosító Bakonyi Erőmű Zrt.-nek, emiatt az erőmű már július végén kilátásba helyezte a szolgáltatás beszüntetését. A két cég azóta folyamatosan tárgyal a tetemes tartozás rendezéséről, megállapodás azonban eddig nem született.

Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnöke szeptember 6-án a timföldgyárnál tartott demonstráció során arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyár működőképességének határára jutott. A vörösiszap-katasztrófát követő kármentesítés költségei, a technológiaváltás, és a céget finanszírozó külföldi bankok több mint 3 milliárd forintos tőkekivonása miatt a Mal működése kezd ellehetetlenülni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.