A minisztérium fél, hogy a Gazprom elveszti bel- és külpiaci pozícióit, ezért arra is felszólította, hogy sürgősen mérje fel egyes projektjeinek megtérülési rátáját. A külpiacon főként az olcsó észak-amerikai nem hagyományos gáz jelent veszélyt a társaságra, amelynek emiatt esetleg engednie kell az áraiból. A Gazprom bevételének 75 százaléka külföldről folyik be. Belföldön az erősödő riválisok szorongatják a gázóriást, mindenekelőtt a Novatek, de más magánvállalatok is erős versenyt diktálnak. Tavaly a független gázcégek ellenőrizték az orosz gázpiac negyedét.
A Gazprom egyébként maga is igyekszik kordában tartani a kiadásait: az idén például csak 776,65 milliárd rubelt (24,12 milliárd dollárt) költene el, a múlt évinek csak a 61 százalékát. Igaz, be is szűkült a mozgástere.
E minisztériumi dörgedelmek nagyjából akkor hangzottak el, amikor kiderült: a Gazprom az év első negyedében az előző év azonos időszakáénál 23,2 százalékkal kisebb, 367,6 milliárd rubeles (11,32 milliárd dolláros) adózott eredményt ért el, 1,22 ezer milliárd rubeles (37,74 milliárd dolláros) árbevétele pedig 7 százalékkal maradt el az összehasonlító időszakáétól. A Gazprom összesen 162,3 milliárd köbméter gázt adott el az érintett három hónapban. Nettó adóssága 31 százalékkal 22,14 milliárd dollárnyira esett.
Óvatossága nyilvánult meg abban is, hogy egyik felsővezetője a napokban bejelentette: újabb határidő-kitolás helyett bizonytalan időre parkolópályára állítja az 51 százalékos részvételével indítandó, Barents-tengeri Stokman gázmezőn indítandó termelést. Az e gázzal megcélzott amerikai és európai piac ugyanis szűkül, a beruházás várható kiadásai pedig emelkednek. Lapunkhoz eljuttatott közleményében Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője hangsúlyozta: cégének a hatalmas gázkészletet rejtő Stokman mező kiaknázása stratégiai fontosságú, de éppen emiatt, mielőtt óriási összeget költenek a mező fejlesztésére, biztosak akarnak lenni abban, hogy van megfelelő piaca a gáznak, ez pedig időt és alapos vizsgálatot igényel. A társaságnak egyébként van elég kiaknázható gázmezője, nem sürgős, hogy új termelés indításáról döntsön.
Türkmén gáz, azeri cső
A türkmén gáz Azerbajdzsánon keresztüli Európába történő szállításáról egyeztet Törökország, Azerbajdzsán, Türkmenisztán az EU energiabiztosa, Günther Oettinger – közölte az utóbbi szóvivője a Reutersszel. A gázt a Transz-Anatólia (TANAP) cső továbbítaná. Az anatóliai hírügynökség idézte Taner Yildiz török energiaminisztert, aki szerint a tervezett export a térség gázügyleteinek a része, ezért előző nap arról tárgyalt türkmén kollégájával, hogyan vonható be országa projektje a többibe az energiabiztonság szempontjait szem előtt tartva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.