BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mol-start Ománban

A Mol Nyrt. hamarosan megindíthatja az ománi 66-os blokkon szénhidrogén-kutatását annak köszönhetően, hogy hatályba lépett a területre vonatkozó kutatási és termelés megosztásos szerződése

Indulhatnak a Mol Nyrt. kutatási munkái a nyugat-ománi 66-os szárazföldi blokkban a szeptemberben aláírt és november 25-i, de a BÉT-en most bejelentett szultáni rendeletnek köszönhetően. A rendelet hatályba léptette a magyarországi társaság ománi kutatási és termelés megosztási szerződését.

Az érintett, közel ötezer négyzetkilométeres blokk az arab ország szaúd-arábiai határ mentén helyezkedik el, jó az infrastruktúrája, és közel van az olajátadó és export létesítményekhez a Mol közleménye szerint. A blokktól nem messze két másik területen már találtak olajat, és van egy termelő olajmező is, mégpedig a 66-os blokkéhoz hasonló földtani szerkezetben, ami méginkább ígéretessé teszi a 66-os blokkon tervezett beruházást. A lelőhelyen becslések szerint akár 200 millió hordó olajegyenértéknyi szénhidrogén is termelhető.

A Mol a világ 7 országában termel olajat vagy gázt, ezeken együtt az idén napi 116 millió hordó olajegyenértéknek megfelelő mennyiségű szénhidrogént hoz fel. Tizenkét országban kutat. Külföldi szénhidrogén-kutatására és termelésére évi 1-1,5 milliárd dollárt szán, ebből a legtöbbet Irak kurdisztáni térségében, majd oroszországi lelőhelyein és Pakisztánban költi el. A lista negyedik helyén álló Ománban – korábbi közlése szerint – 2012-ben 37 millió dollárnyi beruházást irányzott elő egy feltáró/mélyítő kút kapcsán. A 66-os blokkon a nemrég hatályba lépett szerződésnek köszönhetően jövőre indulnak a feltárások, a tesztek és az eredmények értékelése 2017-ben kezdődhet, ha pedig azok kedvező adatokkal szolgálnak, akkor 2018-ban lehet hozzálátni a termeléshez.

A Molt stratégiai együttműködés fűzi Ománhoz. Ennek részeként 2008. márciusában 8 százalékot vett a magyar társaságban az ománi tőke külföldi kihelyezésére összpontosító, állami Oman Oil Company (OOC). Az OOC mostani Mol-hányada 7 százalék. A részesedés-vásárlást bejelentő, 2008-as tájékoztatón már céloztak rá, hogy a hányadért cserébe ománi kutatási lehetőséghez jut a Mol. Ez azóta megtörtént, sőt, a cég nyomdokain más hazai cégek is megjelentek Ománban: például az Atoll Kft. készítheti az ottani kormány informatikai térképét.

Az OOC a Mollal kötött partnerségen keresztül jelent meg a térségünkben.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.