BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Izzó nem kerülhet szemétbe

Az Electro-Coord Magyar­ország Nonprofit Kft. fénycső-hulladékhasznosító üzeme egy éve kezdte meg működését Mezőkovácsházán. Az üzem három dolgozónak biztosít munkát. A korszerű berendezések teljesen auto­matizáltak. Emberi munká­­ra csupán a fényforrások beadagolásánál, illetve a szétválogatott alkotóelemek elszállításánál van szükség

Az Electro-Coord Magyaror­szág Nonprofit Kft. a hulladékká vált világítástechnikai termékek (izzók, fénycsövek és lámpák) szakszerű begyűjtését, feldolgozását és újrahasznosítását végzi 2005 óta.

– Az elektromos és elektronikai hulladékok területén belül speciális szegmenst képvisel a leselejtezett fényforrások és világítótestek kezelése. Ezek a hulladékok, különleges összetevőik miatt, nem gyűjthetők ugyanazon konténerekben, mint az általános elektronikai hulladékok. A különböző kémiai anyagokkal szennyezett fényforrás-hulladékok fő alkotórésze az üveg, melynek törését a visszagyűjtés során el kell kerülni – mondta dr. Kovács Béla, a cég ágazatvezetője.

Éves szinten Magyarországon megközelítőleg 1000–1100 tonna fénycső és lámpahulladék képződik, ebből az Electro-­Coord több mint 500 tonnát gyűjt be és dolgoztat fel, amelyből 420 tonna másodlagos nyersanyagként kerül vissza a termelési folyamatba. A társaság Mezőkovácsházán megépült üzeme a négy magyar, Romániával határos megye fénycsőhulladékát dolgozza fel. A szükséges engedélyek beszerzését követően a határ menti négy román megye hulladékának feldolgozása is itt fog történni. A projektben az elhasznált izzók, lámpák és fénycsövek begyűjtési rendszerének megerősítését, új gyűjtőpontok kiépítését, gyűjtőedények kihelyezését, valamint ezen hulladékok szelektív gyűjtésével kapcsolatos társadalmi tudatosság növelését, a lakosság tájékoztatását tűzték ki célul az együttműködő partnerek.

– Magyarországon betiltották a higanyt tartalmazó termékek forgalmazását, így már nem találkozhatunk higanyos lázmérővel vagy vérnyomásmérővel. Az állam egyetlen területtel tett kivételt: a fényforrásgyártásnál. A fénycsövek, az energiatakarékos lámpák és az egyéb, úgynevezett gázkisüléses elven működő lámpák kis mennyiségű higanyt is tartalmaznak. Ezekkel a lámpákkal akár nyolcvanszázalékos megtakarítást is el lehet érni, ám a higany miatt környezetbarát újrahasznosítást igényelnek. A Magyarországon begyűjtött fényforrás-hulladékokat így már nem csak Németországban tudjuk feldolgoztatni, hanem a mezőkovácsházi üzemben is. Az EU által támogatott projektben Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 500 új, lámpahulladék begyűjtésére alkalmas, gyűjtőedényt és konténert helyeztek ki, melyekben a projekt kezdetétől számítva 200 tonna hulladék gyűlt össze. A beszállítás Mezőkovácsházára egy komplex logisztikai rendszer keretében történik.

A mezőkovácsházi üzem célja, hogy évente 200 tonnát meghaladó lámpamennyiséget dolgozzon fel. A korszerű újrahasznosítás jelentős mennyiségű hasznos alapanyagot biztosít a lámpa- és az üvegipar számára. A hasznosítás foka 85 százalékos.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.