BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pápai Hús: pénzük után futnak a termelők

Tartozásainak csupán 70 százalékát fizetné ki az élőállat-beszállítóknak a Pápai Hús 1913 Kft., és azt is csak több részletben 2014 decemberéig. A fennmaradó 30 százalékról a termelőknek le kellene mondaniuk – lapunk információi szerint ezzel az ajánlattal állt elő beszállítóinak a cég. A Világgazdaság értesülései szerint minimálisan több tucat sertéstartót érint az ügy, csak a termelői tartozás ágazati szereplők szerint több százmillió forintra tehető.

„Azt nem tudom, hányan vagyunk olyanok, akiknek tartozik a cég, de annyi biztos, hogy sokan futunk a pénzünk után” – jelentette ki lapunknak egy sertéstartó, aki szerint ráadásul hamar, heteken belül kellene a kiszállított áru ellenértéke a szintén kicentizett likviditással működő termelőknek. „Nem harminc, de három százalékot sem vagyunk hajlandóak otthagyni” – tette hozzá lapunknak egyikük.

Áldozó Tamás, Pápa polgármestere a Világgazdaságnak kijelentette: „a cég 1,5 milliárdos törzstőkeemelése nem nyújt fedezetet minden beszállítói tartozás kiegyenlítésére. Mivel az az érdekünk, hogy a gyár folyamatosan működjön, ezért elkezdődött egy egyeztetés a beszállítókkal, amelynek során keressük a lehetőséget a megegyezésre. Ennek nincs alternatívája” – tette hozzá. A cég várja partnerei válaszát, a folyamatos tárgyalások újabb fordulójaként csütörtökön a termelők egy nagyobb csoportjával tárgyalnak – fejtette ki a polgármester. Úgy látja, a tartozások kiegyenlítésére nem csupán a törzstőke, hanem bizonyos készletek is fedezetet jelenthetnek, ez a malacoktól kezdve a készáruig terjed. „Keressük a külső forrásokat is, a kormányzati szerepvállalást azonban kizárják a versenyjogi szabályok” – fogalmazott lapunknak.

A céget tovább kívánják működtetni – hangsúlyozta Áldozó Tamás –, a cél a piacon való megmaradás, és a vállalat reorganizációja, és megtartása. A polgármester szerint a ma is teljes jogkörrel működő vezetés felelőssége felmerül a cég adósságainak kialakulásában. „Azt elfogadom, hogy az ágazat helyzete nem kedvező, kérdés azonban, hogy kellően rugalmasan reagált-e a folyamatokra az ügyvezetés” – tette hozzá.

A Pápai Hús 1913 Kft.-ben tulajdonos cégek, a Dedeko Kft. és a Nyugat-Agro Kft. március 6-án fogadták el az üzletrészek átruházására tett önkormányzati ajánlatot. Ezután, és a törzstőkeemelés után a város 96,65 százalékos tulajdonosa lett a cégnek, a fennmaradó rész a Pápai Víz- és Csatornamű Zrt.-nél maradt. Az önkormányzat Perlaki Csabát nevezte ki a tulajdonosi jogok gyakorlására a korábbi ügyvezetés mellé, onnantól fogva csak az ő aláírásával vállalhat a cég kötelezettségeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.