E lehetőség ismeretében nem kizárt, hogy az importőr MVM még kedvezőbbre kívánja változtatni a hosszú távú gázimport-szerződésben foglalt árképletet, amely a közelmútlbeli módosítása után már most is a spotpiaci szintet közelíti. Ám az esetleges szándékról csak annyit mondtak a társaságnál, hogy a piaci változások miatt folyamatosan egyeztetnek a Gazprom Exporttal, de minden részlet üzleti titok.
Az importár csökkenése és a hazai lakossági árak kapcsolatáról két dolgot emelt ki a Világgazdaságnak Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. igazgatója. Egyrészt azt, hogy mivel az egyetemes szolgáltatásban alkalmazott tarifának az 55-60 százalékát teszi ki magának a gáznak az ára, a tarifa a rezsicsökkentés elrendelése nélkül is csökkent volna, hiszen a korábbi, piaci folyamatokat leképező ármeghatározás is ezt írta volna elő. Igaz, erre a megvalósított rezsicsökkentéshez képest késleltetve került volna sor. (A gáz végfelhasználó árában a vevő magán a gázon kívül fizet a rendszerhasználatáért és a gáz tárolásáért, de fizet árrést is, mindezt pedig 27 százalékos áfával megfejelve.)
Másrészt eléggé kérdéses, hogy meddig tartható a lakossági gáz jelenlegi, alacsony ára. Mára ugyanis rendkívül rossz helyzetbe kerültek az európai gáz- (és áram-) kereskedők a gazdasági válság miatt lecsökkent gázkereslet miatt, de azért is, mert az árak is estek a kisebb igények, és a felfutott amerikai gáztermelés miatt. Tőzsdei értékékük néhány éve még a könyv szerinti érték két és félszeresét is kitette, ma már az alatt van. Nincs forrásuk fejlesztésre, holott beruházásaik tőkeigényesek, hosszú távra szólnak. Értékvesztésük miatt egyébként nagyot veszítettek rajtuk fő vevőik, a nyugdíjalapok is. Két-három évig talán még tartható a mostani helyzet, azt követően viszont már „történnie kell valaminek” az igazgató szerint. Az előrejelzések szerint a következő két-három évben csak halványan emelkedhetnek azok a hollandiai gáztőzsdén meghatározott árak, amelyekhez európai vevői elvárásaihoz igazodva a Gazprom Export is közelít saját árképletével. Ám a kereslet akkor sem nő majd meg látványosan, ha élénkül a földrész gazdasága, mert míg korábban egy százalékos növekedés egy százalék energiaigény-emelkedéssel járt, a termelés hatékonysága és a takarékosság miatt ma csak 0-0,2 százalékossal. Az idei, 10 milliárd köbméter alatti hazai gázfelhasználás jócskán elmarad a valamikori legnagyobb, 14,5 milliárdostól.
A Panrusgáz közvetít
Az orosz Gazprom minden országnak egy általa 50 százalékban ellenőrzött vegyesvállalaton keresztül adja el a gázt. Magyarországon ez a Panrusgáz Zrt., a hazai vevő közvetlenül vele szerződik. A Panrusgáz másik fele az E.On Ruhrgasé. E hányad várhatóan a gáznagykereskedelmet is átvett MVM-hez kerül, döntés még nincs. A Panrusgáz a gáz 60 százalékát a saját, olajárindexált képlete szerint, a többit spotpiaci áron adja. Az arányt – amely csak a hazai nagykereskedőt kötelezi, a közvetítőt nem – a hazai szabályozás írta elő. Akár módosíthatja is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.