BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó dolog a szurkolás, ha ésszel csinálják

Amerikai kutatók azt vizsgálták, valóban bebizonyítható-e az a feltételezés (bizonyos mértékig tapasztalat), mely szerint a nagy sportrangadók után több az autóbaleset, mint – ugyanolyan időjárási viszonyok között és napszakban – más napokon.

A legtöbbször bajnokságokat eldöntő kosárlabda- és labdarúgó-mérkőzések után számolták össze a halálos balesetek számát azokon az utakon, amelyek a meccs helyszíne körül futottak, illetve a győztes vagy a vesztes csapat szurkolótáborának lakhelye felé vezettek. A mérkőzéseket egytől ötig pontozták a tekintetben is, hogy a győztes csapat játszi könnyedséggel győzött, vagy csak hajszállal nyert. Az adatok értékelése egyértelműen mutatta: minél nehezebben győzött a csapat, minél szorosabb volt a küzdelem, annál több volt a halálos baleset (amiben az alkoholfogyasztás is szerepet játszott). A vesztes csapat városában és környékén nem nőtt az autóbalesetek száma. A szakértők által adott pontokból a keservesen kivívott győzelem minden egyes pluszpontja átlagosan 21 százalékkal emelte a meccs helyszínén a halálos balesetek gyakoriságát. „A meccs közben a szurkolók tesztoszteron szintje is jelentősen megemelkedik. A mérkőzés végén a vesztes oldalon a férfi nemi hormon mennyisége hirtelen csökken, a győzteseké pedig eléri a csúcsot. Mivel a tesztoszteron szint szorosan összefügg az agresszivitással, és ezáltal az erőszakos autóvezetéssel, föltételezhető, hogy ez magyarázza a győztes csapat szurkolótáborában a balesetek számának növekedését” – mondta Stacy Wood, a vizsgálat vezetője.

Le kell nyugodni!

A teendő egyértelmű: ha imádott csapatunk izgalmas mérkőzésen csak hajszállal győz, hazafelé vezetve a szokásosnál is jobban figyeljünk, mert a halálos baleset veszélye ilyenkor 133 százalékkal nagyobb, mint egyébként.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.