A szokásosnál nagyobb lendülettel folyik az európai gáztárolók feltöltése, az importőrök ugyanis arra is fel akarnak készülni, hogy az orosz-ukrán helyzet elmérgesedésével nem jutnak elég gázhoz a jövő télen. „Európa november végéig lehet meg az Ukrajnán keresztüli gázimport nélkül” – jelentette ki Mihail Korcsemkin, az amerikai East European Gas Analysis társaság igazgatója. Orosz gáz persze érkezhet a Jamal-Európán, az Északi Áramlaton és kisebb vezetékeken is, Lengyelországon át.
Ám, míg a The Moscow Times cikke szerint tőlünk Nyugatra jórészt alternatív, például norvégiai forrásból tartalékolnak, térségünkben továbbra is főként az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz hozzáférhető.
A bespájzolásnál azonban többre is szükség lehet, ha az északi útvonalakon sem érkezne Európába orosz gáz, vagy megsérülnének az ukrajnai vezetékek. Szakmai vélemények e helyzetekre úgy célszerű felkészülni, ahogyan az 1991-96-ös délszláv háború idején is bevált.
„A Magyarország koordinálásával és aktív részvételével létrehozott humanitárius célú gázszállítási és készletezési megállapodás rendszerének, valamint a vám-szabadterületi gáztárolóban elhelyezett gázkészletnek volt köszönhető, hogy a nyugati embargó sújtotta Jugoszlávia lakossága és közintézményei is átvészelték a téli hidegeket. Nem szaladtak el a versenypiaci árak sem, hiszen a vevők nyilvánvalóan nem voltak kiszolgáltatva az eladóknak” – mondta a Világgazdaságnak Szitó János, aki a háború idején a Mol felső vezetésének a gázkereskedelmet irányító tagja volt. (Most a Gazprombank tulajdonában lévő Centrex Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója.)
Ezen intézmény-rendszer létrehozásához, így a hazai tárolókban humanitárius célú gázzal való feltöltéséhez persze meg kellett szerezni az Európai Unió és a NATO jóváhagyását, egyeztetni kellett a gázszállítókkal, meg kellett határozni, hogy e gázból mely felhasználók és milyen ütemezésben kaphatnak, hogy az import csökkenésekor mely felhasználók, milyen mértékben és milyen sorrendben vételezzenek kevesebb gázt.
A humanitárius célú gázértékesítési, gázszállítási és tárolási megállapodások intézmény-rendszerének regionális jelentősége lehetne, hiszen Magyarországnak közel minden szomszédjával van már gázvezetéki kapcsolata. A hazai egyetemes szolgáltatásnak betárolandó, mintegy másfél milliárd köbméteren felüli több milliárd köbméternyi kapacitást fel lehetne kínálni akár az EU-nak, akár a Gazpromnak, hogy a rendszer keretében – hangsúlyozottan önköltségi áron – gázt tároljanak a humanitárius katasztrófa elkerülése.
Az NFM nem tart importzavartól
Az NFM kommunikációs főosztályától kapott válasz szerint az ország biztonságos földgázellátása szavatolt, kereskedelmi szerződéseink garantálják gázimportunk zavartalanságát. A gáz betárolása folyik, a jelenlegi, mintegy 1,3 milliárd köbméternyi kereskedelmi és biztonsági készletből az ország több hónapig is ellátható. Számíthatunk az alternatív útvonalakon érkező és a hazai termelésű gázra is. A jogi lehetőség adott, hogy az európai gázcégek használják a hazai tárolóknak az itteni fogyasztásra le nem kötött kapacitásait. „Magyarország kész közreműködni a térség országainak regionális készletezésében, nyitott a hazai földgáztárolók esetleges igénybevételére” – állt a válaszban. A biztonsági gázkészlet esetleges megnövelésére vonatkozó kérdésünkre nem kaptunk választ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.