Cégvilág

Megírták a koncessziók történetét

Hét oldalas összefoglalóban írta meg az NDN Zrt. a dohánykoncessziók történetét és eredményeit. Hatékonyan kezelték az állami bevételeket

Felkerült a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (NDN) honlapjára a dohánykoncessziós eljárás történetéről és eredményeiről szóló, február 20-án írt összefoglaló magyar és angol nyelven is. „Magyarország teljes népességének jelenleg 98 százaléka, több, mint 9,7 millió ember a saját települését jut dohánytermékhez, csupán a lakosság 2 százalékának kell ehhez más településre utaznia. Országos szinten az ellátatlan településekből 133 darab 100 fő alatti helység, melyből a legkisebb 9 fő állandó lakossal rendelkezik” – olvasható a dokumentumban.

Az összefoglalóból kiderül, hogy az ellátatlan települések átlag lélekszáma 310 fő, melyek jellemzően azok a mikrotelepülések, ahol a rendszer bevezetését megelőzően sem volt helyben dohánytermék kiskereskedelem. Az NDN szerint teljes körű az ellátottság a fővárosban és Csongrád megyében, 10 alatti ellátatlan település található Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Pest megyékben, a két legrosszabb helyzetben lévő megye pedig Zala és Baranya, ahol a legmagasabb az aprófalvak, valamint a zsáktelepülések száma.

„Az aprófalvak kiemelkedően magas számát támasztja alá az a tény, miszerint ebben a két megyében az országos átlagtól eltérően az ellátatlan települések átlagos lélekszáma 229, illetve 237 fő” – fogalmaznak. A legfontosabb eredmények közé sorolták az egységes arculatú nemzeti dohánybolt hálózat kialakítását. Emlékeztettek: míg 2012-ben a kereskedők 58 százaléka értékesített fiatalkorúak számára dohányterméket, addig a dohánytermék árusítás koncentrálttá tétele, szigorúbb ellenőrzése, jelentősebb szankciók bevezetése által ez az arány 12 százalékra csökkent.

Szintén felkerült az NDN honlapjára a cégnél foglalkoztatottak létszáma és személyi juttatásai. Ebből kiderült, hogy az idei első negyedévben a társaság hét vezetője összesen 16,5 millió forintot keresett. Gyulay Zsolt vezérigazgató mellett Andrásik Sándorné operatív vezető és Polacsek Eszter gazdasági vezető tölti be a legfontosabb pozíciókat.

A cég honlapján közölt adatok szerint az operatív vezető havi bruttó 900 ezer forintot, míg a gazdasági vezető havi bruttó 880 ezer forintot vihet haza, de mindkettőjüknek 80 százalékos prémium járhat. Az NDN-nek 27 alkalmazottja van, ők az első negyedévben 27,1 millió forintot kerestek. A felügyelő bizottsági tagság viszont nem fizet túl jól: hárman mindössze 900 ezer forint tiszteletdíjat kaptak. „Az állami bevételek hatékony kezelésére az ND Nonprofit Zrt. kiemelt figyelmet fordított. 2013-ban, a kiszámlázott koncessziós díjak 99,7 százaléka pénzügyileg rendeződött” – olvasható az összefoglalóban.

Azt már korábban közölte lapunkkal a cég, hogy működésüket kizárólag a koncessziós díjakból fedezik. A negyedik trafikpályázat nyertesei már megnyitották vagy hamarosan megnyitják a dohányboltot, az ötödik trafikpályázatra pedig május 8-tól lehet jelentkezni. A negyedik körös trafikpályázaton eleve nem sikerült nyertest hirdetni 865 koncesszióra, így még mindig hosszú lehet az ötödik körben érintett települések listája. A kiírás megjelenésétől 30 nap áll majd a vállalkozók rendelkezésére, hogy benyújtsák a pályázatokat, ez a határidő 30 nappal meghosszabbítható.


Jól fialhatnak a dohányföldek

A tavalyihoz hasonlóan, az idén is több mint 4800 hektár dohányt ültetnek a gazdálkodók – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke. Bényei Illés szerint az egyik legnagyobb dohánytermelő, a pócspetri Petri Mezőgazdasági és Szolgáltató Szövetkezet is a korábbi ültetésre készül 101 hektáros területén. Tavaly 4817 hektárról mintegy 9000 tonna dohányt takaríthattak be a gazdálkodók. A termelőkkel idén is döntően a nyíregyházi Universal Leaf Tobacco Magyarország Zrt. és a szolnoki DOFER Dohányfermentáló Zrt. kötött értékesítési szerződést.


dohánybolt trafik NDN dohánykereskedelem koncesszió
Kapcsolódó cikkek