BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GDP fölötti növekedést ért el a logisztikai szféra

Az árbevétel jelentősnek mondható növekedése mellett alaposan visszaesett a nyeresége 2013-ban a 100 legnagyobb áruszállításban és raktározásban érdekelt magyar vállalatnak – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.

Immár ötödik alkalommal jelentetik meg az áruszállítás, raktározás fő tevékenységű száz legnagyobb árbevételű vállalkozás rangsorát. A 2013-as üzleti évi nettó értékesítés alapján készült top 100-as listára kerüléshez ezúttal legalább 3,53 milliárd forint árbevételt kellett a cégeknek elérniük. Ez közel 330 millió forinttal haladja meg az egy évvel korábbi küszöböt.

A GDP-növekedésnél sokkal gyorsabban, kilenc százalékkal emelkedett tavaly a 100 legnagyobb áruszállításban és raktározásban érdekelt magyar vállalkozás forgalma 2012-höz képest. A százak 2012-ben 1805 milliárd forint forgalmat könyveltek el, egy évvel később már 1968 milliárdot. A növekedésben jelentős szerepet játszott az elektronikus útdíj bevezetése, ami miatt a szárazföldi közlekedést kiegészítő tevékenységek közé sorolt Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. árbevétele 70-ről 130 milliárd forintra emelkedett, ami a 163 milliárd forintos változásból 60 milliárdot magyaráz.

A növekvő forgalom mellett a cégek összesített adózás előtti eredménye 13 százalékkal, 89,2-ről 77 milliárd forintra, csökkent. Ebben a változásban az árbevételnél kimutatottnál is nagyobb szerepet játszott a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt., amelynek adózás előtti eredménye az egy évvel korábbi hárommilliárd forintos pozitív eredménye csaknem 26 milliárd forintos veszteségbe fordult, így egymagában megmagyarázza az összesített eredmény változását.

Az egyes alágazatok között jelentős különbségek húzódnak meg mind az árbevétel növekedése, mind a nyereség változása között. A legnagyobb ütemű árbevétel növekedést a közúti közlekedésben regisztrálta az Opten, ahol a 2012-es 87,8 milliárdos árbevétel 117 milliárd forint fölé emelkedett.

A közúti áruszállítás ezzel az eredménnyel átvette a vezető szerepet a vasúttól, ahol az árbevétel lényegében stagnált, mindkét évben kicsivel 112 milliárd forint fölött állapodott meg. Mindkét nagy áruszállítási alágazatban csökkent ugyanakkor a nyereség. A vasúti szállításnál a korábbi 1,68 milliárd forintos adózás előtti eredmény 1,55 milliárd forintra mérséklődött, a közútnál a 2012-es 4,1 milliárdos pozitív mérleg 3,6 milliárd forintra esett vissza.

A vízi áruszállítás alágazatban kettő, a légiben, és csővezetékesben egy-egy cég jutott be a 100 legnagyobb vállat közé, ezek többnyire kiegyensúlyozott árbevételt mutatnak. A vízi szállításban az árbevétel 24-ről 26 milliárdra emelkedett, a légiben érdekelt TNT Express Hungary Kft. forgalmát 1,5 százalékkal növelve 12,5 milliárdos árbevételt ért el. A csővezetékes szállítókat a 100 között reprezentáló FGSZ Zrt. 136,6 milliárdos tavalyelőtti árbevétele 2013-ra 118,8 milliárd forintra olvadt, miközben eredménye 35,3-ról 31,88 milliárd forintra csökkent.

A gazdasági növekedéshez képest meglepő ütemben bővült a raktározás, tárolás alágazat éves árbevétele 2013-ban. Az ebből a tevékenységi körből a százak közé jutott 15 cég árbevétele több mint 16 százalékkal 341 milliárd forintra emelkedett. Mindez a raktározásban az adózás előtti eredmény növekedésével párosult, a cégek nyeresége 43-ról 45 milliárd forintra nőtt. A főleg spedíciót takaró egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatást végző 35 cég összesített árbevétele 332-ről 360 milliárd forintra emelkedett, míg adózás előtti nyereségük kilencről 10,7 milliárd forintra nőtt.

A százak közül postai szolgáltatást végző három társaság árbevétele minimális mértékben csökkent. Adózás előtti eredményük azonban mínuszból pluszba fordult, a 2012-es 900 millió forintos veszteséget, tavaly 2,9 milliárd forintos nyereség követte. A változásban jelentős szerepet játszott a Magyar Posta Zrt. amely 3,7 milliárd forintos eredményjavulást mutatott fel, hiszen két évvel ezelőtti 1,8 milliárdos veszteségét, 1,9 milliárdos pozitív szaldóra javította.

Összeállítási módszer

Az Opten adatai alapján készült toplistára a TEÁOR szerinti következő főtevékenységű, 100 legnagyobb 2013-as árbevételű cég került. Vasúti áruszállítás, közúti áruszállítás, költöztetés, csővezetékes szállítás, tengeri áruszállítás, belvízi áruszállítás, légi áruszállítás, raktározás, tárolás, szárazföldi szállítást kiegészítő szolgáltatás, légi szállítást kiegészítő szolgáltatás, rakománykezelés, egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatás, postai tevékenység, egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatás. Konszolidált beszámoló nem került a listába, és egy cég üzleti éve eltér a naptáritól.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.