Erős versenyre kell felkészülnie az MVM-Slovnaft párosnak, amely szerdán nem kötelező érvényű ajánlatot tett a Slovenské elektrárne (SE) 66 százalékára. A hányadtól az olaszországi Enel még 2014 végéig meg kíván válni. Mivel a Slovak Spectator híre szerint az Enel már hétfőig három ajánlatot kapott, a magyar-szlovák konzorcium által beadott pályázatnak legalább a negyediknek kell lennie. Az első három ajánlattevő kiléte hivatalosan nem ismert. Sejthető viszont, hogy a Molban is résztulajdonos, csehországi CEZ nincs köztük, mert ez a társaság még szerdán is azt mondta, hogy érdeklődik, de további adatokat is kért. Korábbi sajtóhírek szerint több kínai jelentkezővel lehet számolni – például a Kínai Nemzeti Atomipari Vállalattal –, és természetesen európaiakkal is. Az utóbbi kört nemrég megszondázta az Energetike.sk, de a németországi E.On és az RWE nem akart találgatásokat kommentálni, a franciaországi EdF pedig nem válaszolt. Cseh és szlovákiai lapok feltételezik, hogy a vevőjelöltek között van a csehországi EPH energetikai holding is.
A dobra vert 66 százaléka vételára nagyságához egyelőre kevés a fogódzó. Az egyik kiindulási pont az, hogy az Enel összesen hatmilliárd eurót akar begyűjteni egy nagyobb léptékű eladás-sorozatból, hogy a bevételből csökkenthesse tartozásait. Az összegen belül a romániai és a fenti szlovákiai ügyleteiből együtt 4,4 milliárd eurót remél. További adalék, hogy az Enel a 66 százalékot 2006-ban 840 millió dollárért vette meg, illetve, hogy a CEZ általános igazgatója, Daniel Benes néhány napja problémásnak nevezte az SE-hez tartozó Mohi Atomerőmű befejezetlenségét. Úgy vélte, hogy az SE „általában sincs jó állapotban”.
A Világgazdaság információi szerint a magyar-szlovák páros 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal vesz részt a 66 százalékra pályázó konzorciumban. Mindkét társaság terjeszkedési stratégiájába beleillik a szlovákiai nagybevásárlás, de eltérő módon. Az MVM számára új feladat lesz egy majdnem önmagához mérhető, külföldi társaság tulajdonlása és irányítása, amely a szlovákiai villamos energia termelésnek mintegy 80 százalékát adja, és amely egyebek mellett a Bősi Vízerőműve is ellenőrzi. Igaz, az MVM vállára e tehernek csak a 33 százaléka rakódna. Közleménye szerint ő és a partnere a Slovenské Elektrárnéval méretgazdaságosságon alapuló szinergiákat érvényesítene. Együttműködésük révén javulhat a termelés hatékonysága, mélyülhet a piacok integrációja, végső soron jelentősen emelkedhet az érintett társaságok eredményessége.
A Slovnaft anyavállalata először éppen a Slovnafton, majd a horvátországi INA-n keresztül tapasztalta meg, milyen egy külföldi, nemzeti olajcéget irányítani, most e téren maga a leányvállalat próbálhatja ki magát. A Slovnaft nevében közleményt kiadó Mol a csoport térségi pozíció-erősítési stratégiájáról, a szénhidrogén-alapú portfóliónak az árampiacival való kibővítéséről, az SE vízerőműveiben lévő lehetőségekről és új, délkelet-európai exportpiacok megnyílásáról ír a lehetséges vásárlás kapcsán.
Indul az árharc
A Patria Finance internetes lap vezető elemzője arra következtetett Daniel Benes nyilatkozatából, hogy a CEZ vezetője le akarja nyomni az árat, illetve, ha a cég valóban keveset szán az ügyletre, akkor kisebb az esélye, hogy bevásárolhassa magát a az SE-be. A Mohi Atomerőmű két blokkjának befejezéséhez egyébként még 3,8 milliárd euróra lenne szükség, de az SE állítólag további 800 milliót kér a költségvetéstől, mert túllépte a keretet. Ehhez az 34 százalékban tulajdonos állam hozzájárulása is szükséges. Az SE rendkívüli, általános közgyűlésére november 21-én kerül sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.