Leépít a Raiffeisen
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Nem törekszenek mindenáron arra, hogy lakossági tömegbank maradjanak, de réspiaci szereplővé sem szeretnének válni. Az átalakulásnak – amelynek nagy része várhatóan ez év végéig megtörténik – 45 fiók is áldozatul esik majd, így a jelenlegi 112-ből 67 marad, főleg a fővárosban, a megyei jogú városokban és a nagyobb településeken hagyják meg a fiókokat. Ennek során számolnak azzal, hogy veszítenek majd ügyfeleket: a lakossági szegmensben összességében véve 80 százalék fölötti megtartási aránnyal számolnak, de a prémium és a privátbanki körben ennél több ügyfél maradására számítanak. Ezt arra is alapozzák, hogy jelenleg az ügyfélkapcsolatok kevesebb mint 10 százaléka történik csak a fiókokban, sokkal többen keresik meg a bankot más csatornákon.
A kiadásokat összességében 20 százalékkal csökkentik majd, ennek egyharmada munkaerőköltség, a többi anyagi és egyéb költség lesz. A költség/bevétel arány így a jelenlegi 60 százalékról 50 százalék körüli szintre mérséklődhet a banknál. A dolgozói létszám a tavaly év végi 2530-ról körülbelül 2200-ra eshet vissza, de nem csak leépítések várhatók, a privát- és prémiumbanki területen ugyanis 15-20 százalékos létszámnövelést terveznek. Wiedner emellett azzal számol, hogy a céltartalékok és a kockázati költségek is csökkenhetnek a következő időszakban, a nem teljesítő hitelek aránya két éven belül egyszámjegyűvé válhat, és – ha nem jönnek újabb kellemetlen meglepetések – 2016-tól ismét nyereségessé válhat a 2009 óta minden évben veszteséges hitelintézet.
Azokban az üzletágakban, amelyekhez ragaszkodik a Raiffeisen, eddig is nagyon erős volt a hitelintézet pozíciója. A privátbanki szegmensben 322 milliárd forintos kezelt vagyonával az OTP után második helyen áll a hazai piacon, a vállalati banki piacon is dobogósak lehetnek 12 százalékos piaci részesedésükkel. Az eximbankos források kihelyezésében és a treasury konverziókban piacvezetőnek számít a Raiffeisen. A kiemelt területeken 12-15 százalékos piaci részesedés elérése a céljuk. A privát- és prémiumbanki ügyfélkörben erős Citi lakossági üzletágának megvásárlásán is gondolkoztak, de nincsenek már versenyben a bankért – válaszolta lapunk kérdésére Ralf Cymanek lakossági vezérigazgató-helyettes. A normál lakossági ügyfélkörért folyó árversenybe sem szállnak be. A devizahitelek forintosítása utána a jól fizető ügyfélkört viszont szeretnék megtartani.
Súlyos veszteségek
A Raiffeisen Bank tőzsdei jelentései szerint 2009 óta minden évet veszteséggel zárt. Tavaly a forintosítás és az elszámolások miatt különösen nagy, mínusz 116,3 milliárd forintos összeg állt az átfogó eredmény rubrikában. Nagyon rosszul sikerült a 2011-es év, amikor a végtörlesztésnek is köszönhetően 100 milliárd forintos vesztesége volt a banknak. A viszonylag békésnek számító években is súlyos veszteségeket hozott a tulajdonosoknak a bank, 2013-ban csaknem 40 milliárd, egy évvel korábban 45,5 milliárd forint veszteség volt a teljes átfogó jövedelem. A 2010-es és 2009-es veszteségeket is hozzáadva összesen csaknem 320 milliárd forintos veszteséget termelt az elmúlt hat évben a hitelintézet.
A viszonylag békésnek számító években is súlyos veszteségeket hozott a tulajdonosoknak a bank, 2013-ban csaknem 40 milliárd, egy évvel korábban 45,5 milliárd forint veszteség volt a teljes átfogó jövedelem. A 2010-es és 2009-es veszteségeket is hozzáadva összesen csaknem 320 milliárd forintos veszteséget termelt az elmúlt hat évben a hitelintézet. Nem akarnak mindenáron lakossági tömegbank maradni, de réspiaci szereplővé se szeretnének válni -->


