Szeptemberben 8,1 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, az első kilenc hónapban összességében 4,7 százalékkal – derült ki KSH adataiból. Szeptemberben mindkét építménycsoportban – épületek, egyéb építmények – emelkedett a termelés, a megkötött új szerződések volumene 16 százalékkal nőtt. Ezen belül az épületek építésére kötött kontraktusoké csaknem 35, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződéseké 3 százalékkal haladta meg a tavalyi értéket. A nagy értékű szerződések az épületek kategóriájában elsősorban sportlétesítményekre, kisebb részben pedig egészségügyi épületekre vonatkoznak, az egyéb építményeknél elsősorban kommunális fejlesztésekre és útfelújításra kötöttek jelentős szerződéseket.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint az ágazat teljesítménye hullámzó, a múlt évhez mért növekmény pedig hónapról hónapra csökken, mindazonáltal az építőipar valószínűleg meg tudja ismételni tavalyi teljesítményét, és eléri a 2100 milliárd forintos termelési értéket.
A rendelésállomány alakulása ugyanakkor az elnök szerint tragikus, e területen azonban hamarosan növekedés várható, mert a költségvetésben szereplő nagy értékű beruházásokhoz tartozó szerződéseket minden bizonnyal megkötik az év hátralévő hónapjaiban és 2016 elején. Mivel ezek jórészt nagy értékű kormányzati és önkormányzati beruházások, a várható javulást az építési vállalkozók többsége – főként a mikro- és a kisméretű cégek – nem érzékelik majd. Számukra érdemi segítséget a lakásépítések és -felújítások számának növekedése jelentene.
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője viszont kedvezőnek nevezte a szeptemberi adatokat. Mint mondta, a következő hónapokban érkező számok különösen fontosak lesznek, ugyanis ekkor derül ki, hogy a nyári visszaesés vagy a szeptemberi emelkedés folytatódik az év hátralévő részében. Szerinte bizakodásra ad okot, hogy az új szerződések állománya 16 százalékkal nőtt szeptemberben, ugyanakkor összességében még mindig 50 százalékkal kisebb a tavalyinál. „Ha ez a szám elkezd nőni, az arra utal, hogy az építőipar újra fellendülhet a következő évben, ez pedig kedvezően hathat a GDP növekedésére” – mondta az Erste elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.