BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Behálózzuk a szlovéneket

December helyett csak két év múlva készül el a magyar–szlovén nagyfeszültségű távvezeték a szlovén fél vonakodása miatt. Csúszik két magyar–szlovák fejlesztés is.

A tervek szerint 2018 végére épül meg a Magyarország és Szlovénia közötti nagyfeszültségű távvezeték a két ország villamosenergia-rendszere irányítóinak (Mavir Zrt., Eles d. o. o.) minapi megállapodása szerint. Ilyen, 400 kilovoltos határkeresztező kapcsolata Magyarországnak már minden szomszédjával van, csak Szlovéniával nincs. A Hévíz és Cirkovce közötti kapcsolat szerepel uniós hálózatfejlesztési tervekben is, hiszen annak a térségi villamosenergia-piacok erősebb összekapcsolásával jelentős szerepe lehet az uniós árampiac létrehozásában is.

Ugyanezt a szerepet azonban a vezeték akár már ma is betölthetné. A Mavir 2012-es tízéves hálózatfejlesztési tervében ugyanis már 2016-ig meg kell volna épülnie, ráadásul már az a dátum is halasztás volt a szlovén oldal fogadókészségének hiánya miatt. A terv szerint a vezetéképítésnek nincs jelentős magyarországi költségvonzata.

A terv 2014-es frissítéséből más projekthalasztásokra és -elhagyásokra, de újakra is fény derül. Az elképzelések jellemzően azért módosultak, mert a Mavirnak igazodnia kellett valamely partneréhez vagy valamely olyan ipari beruházás késlekedéséhez, amelynek rendszerfejlesztési vonzata is lett volna. Így például 2012-ben még úgy állt, hogy 2016-ig két új szlovákiai kapcsolatunk is létesül, de nem létesült egy sem. A 400 kilovoltos Gönyű–Bős és a Sajóivánka–Rimaszombat vezetékprojekt átvándorolt a 2018 végéig tervezett munkák közé. Viszont ott megjelent ukrajnai vezetéki kapcsolataink kibővítése is, ami 2012-ben még csak döntésre váró terv volt.

A Mavir projektlistája jól tükrözi, hogyan tettek le a hazai beruházók rövidebb-hosszabb időre az új (elsősorban gázüzemű) erőműveik építéséről. E késlekedések ténye már ismert, új információ inkább az, hogy meddig nem is kívánnak munkához látni. Három éve például még arra készült a rendszerirányító, hogy a Mol és a CEZ által Százhalombattára tervezett erőművét rákapcsolja az országos hálózatra, most azonban nem szerepeltet ilyen munkát a 2023-ig szóló listáján. A Dunamenti, az Oroszlányi és a Gönyűi Erőművekkel kapcsolatos egyes munkáinak a határideje 2015-ről átcsúszott 2017-re. A Szegedi Erőmű miatti fejlesztésekre 2016 helyett 2017-ben kerülhet sor, ami azért érdekes, mert e szerint az erőművet jövőre már fel is kellene építeni.

Az eredeti elképzeléshez képest két évvel később lát hozzá a Mavir egy alállomás-bővítéshez a Tisza II. Erőmű miatt, és természetesen kihúzott minden olyan, eredetileg 2017-ig, illetve 2019-ig ütemezett munkát a papírjáról, amely az EMFESZ által megálmodott, nyírtassi Közép-európai Erőmű miatt kellett volna. E fejlesztések vélhetőleg 2012-ben is éppen csak felkerülhettek a Mavir-listára, hiszen a nyírtassi projektcég felszámolása már 2011-ben megindult.

Egy évvel 2023 végére csúszik a két új paksi blokk miatt szükséges, 400 kilovoltos távvezeték megépítése Albert­irsa és Paks között, néhány más, idekapcsolódó munkával együtt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.