Tegnap átadták Tiszaújvárosban a Mol Petrolkémia (volt TVK) 35 milliárd forintból felépített butadiéngyárát. A beruházástól a társaság évi 6-10 milliárd forint eredményjavulást vár. A butadién – amelyet az etiléngyártás melléktermékéből állítanak majd elő – a műgumigyártásnak is fontos alapanyaga, a létesítmény évi 130 tonnás kapacitása pedig ötmillió autógumi előállításához elég. E lehetőséget kívánja kihasználni a cég, amely partnerével 70 milliárd forintból egy szintetikus gumigyárat is fel kíván építeni, körülbelül két év alatt.
A műgumigyár Orbán Viktor szerint – aki a tiszaújvárosi rendezvényen tartott beszédet – kiszolgálhatja az összes, hazai autógyárat. A miniszterelnök részben ezzel, részben a hazai vegyipar Mol általi fejlesztésével magyarázta, hogy a kormány még úgy is az évi 60 tonna kapacitású műgumiüzem mellé állt, hogy többségi külföldi tulajdonban lesz. A JSR-Mol Synthetic Rubber Zrt. vegyes vállalatban 51 százalékos a japán és „csak” 49 százalékos a magyar hányad.
Az átadott és a tervezett beruházás fő paramétereit Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója ismertette a rendezvényen, kiemelve, hogy a két projekttel több mint 100 milliárd forint befektetés valósul meg.
Kitörés előtt a Mol-részvények?
A HSBC 100 forinttal csökkentette a Mol-részvények egy év múlva várható árfolyamát, ám a 19 300 forintos érték még így is közel 44 százalékkal magasabb a tegnapi tőzsdei záróárnál. A Reuters által ugyancsak megkérdezett többi elemző is optimista, 15 ezer forintos célárközépértékük teljesülése is mintegy 12 százalékos hozamot hajtana a most vásárlóknak. Öten ajánlják a HBSC-hez hasonlóan vételre az energetikai papírokat, hatan a tartásra voksolnak, s csak ketten vélik úgy, hogy itt az ideje az eladásnak. A Mol-részvények drágulását várók egyebek között arra alapoznak, hogy feltételezéseik szerint a horvátországi választásokon győztes ellenzék kormányra kerülését követően talán nyugvópontra juthat az INA ügye. Meglehet azonban, ez csak annyit jelenthet, hogy az új seprők elődjeikkel szemben hajlandók lehetnek tárgyalni a Mol menedzsmentjével arról, mi legyen azzal, hogy a magyar cég 49 százalékos részesedése ellenére 2009 óta irányítási joggal rendelkezik a horvát energetikai cégben. (CS. K.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.