Kiugróan teljesített a Mol feldolgozás-kereskedelmi üzletága. Ennek köszönhető mindenekelőtt, hogy az úgynevezett tiszta, azaz az újrabeszerzési árakkal becsült adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti (EBITDA) nyeresége a harmadik negyedévben 708 millió dollár (199 milliárd forint) lett. Profitált ugyanis abból, hogy a finomítói árrések többéves csúcsra szaladtak, a finomított termékek iránti kereslet – a közel felére esett kőolajárak ellenére – nőtt, a vegyipari értékesítés 20 százalékkal emelkedett, a forint pedig gyengült a dollárral szemben.
Az átlagos napi szénhidrogén-termelés 7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakáét. Az érett mezőket magában foglaló kelet-közép-európai régióban is nőtt a kitermelés – köszönhetően annak, hogy a horvátországi közel tíz százalékkal gyarapodott, miközben a magyarországi csak egy százalékkal esett. Mindezek ellenére a Mol kutatás-termelési szegmense kisebb csalódást okozott, ráadásul az éves kitermelési célok alatt is rezeg a léc – figyelmeztettek a KBC Equitas elemzői.
A vállalat készpénztermelése azonban még így is kiválónak mondható. Az 1,9 milliárd dollárt meghaladó első kilenchavi eredményt látva még inkább biztosak vagyunk abban, hogy elérjük az idei 2,2 milliárd dolláros éves EBITDA-célunkat – osztotta meg optimizmusát Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a péntek hajnalban publikált gyorsjelentésben.
Igaz, a kedvezőbb eredményekben nagyban közrejátszott, hogy a Mol – korábbi közlésével ellentétben – mégsem a harmadik negyedévben írta le a kurdisztáni Akri-Bijell kitermelési blokk eszközeit, amelyek 440 millió dolláros értéken szerepeltek a könyveiben. Ezen eszközök felülvizsgálatát ugyanis nem fejezte be szeptember végéig, így az amiatti értékvesztés várhatóan az október–decemberi időszakot terheli majd.
Az energetikai cég kilátásait javítja, hogy októberben részesedést vásárolt a Det norske oljeselskap ASA három, az Északi-tenger norvégiai részén található licencében, melyek a Mol Norge AS számára stratégiai fontossággal bíró, központi területen helyezkednek el. E tranzakció a norvég kormány jóváhagyására vár. Emellett a Mol öt ajánlatot is beadott a 2015-ös norvég kutatási pályázaton, azok eredménye 2016 januárjában várható.
Hernádi egyébként jövőre – a külső finomítói környezet kismértékű romlása mellett is – erős EBITDA-t vár, és abban bízik, hogy a Molnak sikerül megőriznie kiemelkedő készpénztermelő képességét. A befektetők is optimisták. A társaság részvényei a gyorsjelentés publikálását követően több mint két százalékkal, 13 575 forintig drágultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.