BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy volt a siker a BÁV-nál

Bevált az új árverési helyszín, a MOM Kulturális Központ a BÁV-nál: a háromnapos novemberi művészeti aukció tételei nagy arányban gazdára találtak – hála a reális árazásnak –, időnként izgalmas licitharcok mellett.

Magasan nyitott az ékszernappal a BÁV november 10–12-i árverése, a ház egyik sikerágazatát jelentő szegmens tételeinek zöme két-háromszoros áremelkedést ért el. A briliánsokkal díszített art deco melltűk, nyakékek, szolitergyűrűk közül a 3,5 karátos, 143 apró briliánssal ékített női gyűrű 4 millió forintért, a brillekkel kirakott nyakék 5 millió fölött, a 2,6 karátos köves szolitergyűrű 3 millióért kelt el. Nagy harc volt egy harmincas évekbeli, igazgyöngy-zománc díszítésű arany kitűzőért, kikiáltási árát a hatszorosára, 180 ezer forintra tornázták fel. A legmagasabb árat két modern férfikaróra érte el, a Lange & Söhne órát 6 millió, míg az IWC Schaffhausen Portugiesert 7,5 millió forintért vitték el.

A festménynapon a 19. századi kínálatból Giuseppe Canella Holdfényes tengerpart című olajképe kikiáltási árának négyszeresénél tartott, amikor 1,4 millió forintnál koppant a kalapács. Ligeti Antal diósgyőri várat ábrázoló festménye másfél milliót, Pietro Antonio Rotari védett, 18. századi barokk portréja, a Levelet olvasó nő 3 milliót ért meg valakinek.

A 20. századi magyarok művei közül Bernáth Aurél halas csendélete és Csók István sokác lánycsoportja 2-2 millió forintért, Egry József balatoni képe 3,2 millióért talált gazdára. Szőnyi István Ablakban című festményéért megadták a 4,4 milliós kikiáltási árat, Gruber Béla Műtermi csendéletéért viszont licitharc után alakult ki az 5,5 milliós leütés. Nem akadt jelentkező Kádár Béla 1952-es, a budapesti metróépítést dokumentáló tusrajzaira és olajképére (3, illetve 4,8 milliós árakon), de elkelt a csendélete 2,8 millióért. Két Vaszary visszamaradt, az 1902-ben festett Aratás 1,7 millió forintért elkelt.

A nap és az egész aukció legmagasabb leütési árú tétele a várakozá­soknak megfelelően Ferenczy Károly 1911-ben festett Ananász című csendélete lett, 18 millió forintért.Hangsúlyosabb volt a szokásosnál a kortárs és modern rész, és határozott érdeklődés is mutatkozott a művek iránt. Bálint Endre Krematórium című 1967-es olajképe a kezdőár duplájáért, 1,7 millióért kelt el. Nádler István Lisszabon II. című műve kikiáltási árát megháromszorozva talált gazdára 1,2 millió forintért. Wahorn András 1985-ös Dr. című műve csaknem dupla áron, 550 ezer forintért ment el.

A műtárgynapon üzembiztosan mentek az ezüstök, a Zsolnayk közül a historikus darabok négy-ötszörös áron, a szecessziós munkák millió fölött találtak vevőre. Különösen sokan indultak a méhsejtsorozat néhány példányáért, a Zsolnay Júlia dekorterve alapján készített urnapárért (leütése 880 ezer forint lett) és Klein Ármin tárgyaiért. Az 1900 körül készült körpanorámás vázáért 1,6 millió, az egyiptomi figurával díszített kancsóért 1,8 millió forintot adtak. Az Apáti Abt Sándor formaterve alapján 1900 körül készült szecessziós lámpa 2,8 millió forintos leütést ért el.

Egy minikollekció gyűlt össze fegyverekből, de a zöme visszamaradt. A szobrok iránt nagyobb volt az érdeklődés: Schaár Erzsébet Szabó Lőrinc szobrának mintadarabja 460 ezerért, Kisfaludi Strobl Zsigmond Bajor Gizi-mellszobra 150 ezer forintért kelt el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.