Mindennaposnak tűnt november elején az a hír, miszerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az OTP-csoportba tartozó Monicomp Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. felvásárolja a Jet-Sol Számítástechnikai Szolgáltató Kereskedelmi és Beruházási Kft.-t. Azért volt szükség a GVH áldására, mert a két vállalkozás profilja szinte azonos volt. A Jet-Sol alapvetően központi banki rendszerek testreszabásával, fejlesztésével és az üzemeltetés támogatásával foglalkozik, míg a Monicomp banktechnikai és IT-eszközök telepítésével és üzemeltetésével, emellett nyomdai és logisztikai szolgáltatásokat is nyújt. Vagyis egymás konkurensei voltak, piaci részesedésük azonban olyan alacsony, hogy a GVH nem jelzett káros versenyhatásokat.
Bár a Jet-Sol csak most lett az OTP-csoport része, szakmai berkekben már több mint egy évtizede a hitelintézet kinyújtott karjának tekintik, noha közvetlen kapcsolat köztük a cégnyilvántartásból nem deríthető ki. Személyes annál inkább. A Jet-Sol közvetett tulajdonosa a Monicomp beszállásáig a Wallis-birodalom egyik alapítója, Nagy György üzletember volt – Csányi Sándorral, az OTP elnök-vezérigazgatójával ők több üzletben is társak voltak.
Ennél erősebb szál köti össze a Jet-Solt és az OTP-t a hollandiai tulajdonú Unisys Informatikai Rendszerek Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-n keresztül. Mint a Figyelő megírta, a Jet-Solt a Magyar Posta 2011-ben választotta ki egyszereplős, meghívásos pályázaton az Integrált Posta Hálózat (IPH) szoftveres támogatására, amelyért a szállító három év alatt közel 1,8 milliárd forintot kapott. Az IPH-t országszerte közel 5700 munkaállomáson használják a postai és pénzforgalmi szolgáltatásokhoz, ez a rendszer fut a feldolgozóközpontokban és logisztikai bázisokon is. Kifejlesztésére 1999-ben kapott megbízást az Unisys, amely a magyar piacon egyedül az OTP-csoport számára fejlesztett és működtetett számlavezető rendszert.
A Jet-Sol alkalmazásába 2009-ben kerültek az Unisys azon munkavállalói, akik a postával kötött keretszerződés teljesítésében működtek közre, emellett a Jet-Soléi lettek az IPH továbbfejlesztéséhez és támogatásához szükséges jogok és forráskódok. Bár a posta elérte, hogy a szolgáltatás ára 2011-től mintegy 10 százalékkal csökkenjen, az a korábbi évek magas bázisa miatt még így is nagy kiadást jelentett.
Ezen informatikai rendszerre a posta 1999–2013 között évente több milliárdot költött; a 2013-as menedzsmentváltás után, 2014-ben már csak 730 milliót, majd miután 2014 végével felmondta a Jet-Sol-szerződést, az idei év első felében mindössze 156 milliót – közölte a posta közérdekű adatigénylési kérelmünkre. Az idén ugyanis már cégen belül látják el a korábban a Unisys és a Jet-Sol által végzett informatikai feladatokat, amelyeknek 300-400 milliós éves terhe 0,9-1,2 milliárddal kevesebb, mint amennyiért a Jet-Sol és az Unisys szolgáltatott.
E többlethaszon élvezője volt 2009-től alvállalkozóként, 2011-től viszont már teljes egészében a Jet-Sol, amelynek 2011-es, verseny nélküli kiválasztását tulajdonosa, Nagy személye okán az LMP-s Scheiring Gábor „nagykoalíciós mutyinak” minősítette. Mondván, miközben az Orbán-kormány hadat üzent az offshore cégeknek, az a Jet-Sol kaphatta meg a milliárdos postai megbízást, amelyet Nagy 2006–2011 között két ciprusi, számos wallisos érdekeltséggel azonos limasszoli címen bejegyezett cégen keresztült tulajdonolt, csak 2010–11-ben kerültek a tulajdonrészek a magyarországi érdekeltségeihez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.