BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Önti Kína a ritkaföldfém-mágneseket az Egyesült Államokba, Magyarország az egyik legnagyobb piac

Egy hónap alatt hétszeresére ugrott az export. Kína a ritkaföldfém-mágnesek legnagyobb gyártója.

Jelentősen megugrott a kínai ritkaföldfém-mágnesek kivitele az Egyesült Államokba júniusban, több mint hétszer nagyobb mennyiséget szállítottak le, mint májusban. Két, a fegyveriparban, a távközlésben és a napelemekben használt kritikus ásványi anyag kivitele azonban visszaesett.

ritkaföldfém-mágnesek
Kína a ritkaföldfém-mágnesek legnagyobb gyártója / Fotó: Xinhua via AFP

Kína a ritkaföldfém-mágnesek legnagyobb gyártója, a világon felhasznált mennyiség több mint 90 százalékát biztosítja. Áprilisban azonban exportellenőrzési listára vette egy részüket. A kivitel azután indult újra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága megállapodott egy 90 napos „tűzszünetben” a vámháborúban.

A Reuters tudósítása szerint az elmúlt hónapban 353 tonna ritkaföldfém-mágnest szállítottak az Egyesült Államokba, ami 660 százakkal több a májusinál.

Nő a ritkaföldfém-mágnesek exportja

A teljes mágneskivitel elérte a 3188 tonnát; ez 157,5 százalékos növekedést jelent az előző havihoz képest, de még így is 38,1 százalékkal elmarad a tavaly júniusitól.

A kivitel várhatóan tovább emelkedik majd júliusban is,

mivel több exportengedélyt adtak ki.

A,Large,Walking,Excavator,Works,In,A,Quarry,For,The, ritkaföldfémek
Hétszeresére nőtt a kínai kivitel / Fotó: Mykhailo Pavlenko

A hivatalos kínai vámadatok szerint 2025 első felében a tavalyinál 18,9 százalékkal kevesebb, 22319 tonna ritkaföldfém-mágnest exportáltak. Júniusban a következő országok voltak a legfőbb piacok 

  • Németország, 
  • az Egyesült Államok, 
  • Vietnám, 
  • Dél-Korea 
  • és Thaiföld.

Magyarország 103 tonnával a 10. helyen áll,

a mennyiség tavaly júniushoz képest 30 százalékkal emelkedett.

Antimont és germániumot alig adnak

A mágnesek mellett a ritkaföldfémek kivitele is megugrott a múlt hónapban az amerikai–kínai megállapodásnak köszönhetően. Két, a fegyveriparban, a távközlésben és a napelemekben használt kritikus ásványi anyag kivitele azonban zuhant az utolsó három hónapban a csempészet és illegális átrakodás elleni fellépés közepette.

CHINA-INNER MONGOLIA-BAOTOU-DEVELOPMENT (CN)
Kínai ritkaföldfém-mágnest gyártó üzem Belső-Mongóliában / Fotó: Xinhua via AFP

Antimonból 88, germániumból 95 százalékkal csökkent a kivitel; a ritkaföldfémekhez hasonlóan e két kulcsfontosságú alapanyag esetében is Kína bányássza és dolgozza fel a legtöbbet a világon, és mindkettő felkerült 2023-ban és 2024-ben is az exportellenőrzési listára.

Harmadik országon keresztül csempészték

Az exportmennyiségek összeomlása egybeesik a kritikus ásványi anyagok exportellenőrzésének kijátszásával kapcsolatos, nagy nyilvánosságot kapott szigorítással, emlékeztetett egy másik jelentésében a Reuters.

A kínai kémelhárítás a múlt héten közölte, hogy tudomást szerzett az átrakodással történő ellenőrzés megkerülésére tett kísérletekről, amikor a szállítmányok egy harmadik országon keresztül jutnak el a végső célállomásig.

A brit hírügynökség is beszámolt korábban arról, hogy 

Thaiföldről és Mexikóból szokatlanul nagy mennyiségű antimont exportáltak az Egyesült Államokba, amely valószínűleg Kínából származott.

Kína Thaiföldre irányuló antimon exportja áprilisban rekordot döntött, majd 90 százalékkal visszaesett, Mexikóba pedig április óta nem tis szállítottak.

A nagy tisztaságú germánium piaci ára több mint kétszeresére emelkedett, amióta Kína 2023 júliusában exportkorlátozásokat vezetett be. Az antimon ára tavaly május óta csaknem megnégyszereződött.
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.